Te badania warto wykonać przynajmniej raz w roku

Te badania warto wykonać przynajmniej raz w roku

Regularne badania krwi to sposób na stałą ocenę stanu zdrowia. Warto co roku wykonać kilka badań kontrolnych, aby ocenić funkcjonowanie podstawowych narządów. Poniżej znajduje się lista podstawowych badań krwi.

Morfologia

Morfologia to metoda oceniająca skład jakościowy i ilościowy składników krwi. Niedobór erytrocytów jest oznaką niedoboru żelaza. Poziom hemoglobiny powyżej normy będzie wskazywał na odwodnienie. Niskie wartości będą wskazywały na anemię. Wzrost leukocytów ponad normę to znak, że w organizmie toczy się infekcja lub stan zapalny. Intensywny wysiłek fizyczny i długotrwały stres mogą prowadzić do wzrostu wskaźników. Podwyższona liczba limfocytów jest normalna u dzieci poniżej 4 roku życia. Parametry bazofilów i eozynofili mogą pomóc w diagnozowaniu m.in. chorób alergicznych.

Badania tarczycy

Jeśli istnieje możliwość wystąpienia chorób tarczycy, zmian skórnych lub wypadania włosów, przyrostu masy ciała, rozdwajania się włosów, wypadania włosów, długotrwałych zaparć, zaleca się wykonanie badania TSH. Jeśli w rodzinie występują jakieś obciążenia genetyczne, należy wykonać to badanie.

Wyniki TSH mogą wskazywać na niedoczynność lub nadczynność tarczycy (poziom TSH jest poniżej normy).

Analiza moczu

Badanie ogólne moczu służy do oceny funkcji narządów układu moczowego. Może ono również pomóc w określeniu, czy istnieje ryzyko tworzenia się kamieni w nerkach. Pomaga to w diagnozowaniu cukrzycy i żółtaczki.

Sprawdź także: Najlepsze zabiegi medycyny estetycznej

Lipidogram

Lipidogram jest badaniem określającym poziom cholesterolu całkowitego. Test ten może pomóc w określeniu, czy masz potencjalne problemy z układem krążenia. Wyniki mogą być wykorzystane do określenia, czy należy przyjmować leki lub dokonać zmian w stylu życia. W organizmie występują poziomy dobrego i złego cholesterolu. Przy diagnozowaniu zaburzeń metabolicznych, otyłości lub cukrzycy wykonuje się lipidogram. Osoby powyżej 40 roku życia i cierpiące na współistniejące schorzenia powinny regularnie poddawać się kontroli lipidogramu.

Glukoza na czczo

Dla prawidłowego funkcjonowania organizmu istotne jest utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Nieprawidłowe wzrosty lub spadki poziomu glukozy we krwi poniżej normy są oznakami cukrzycy. Nietolerancja glukozy, która może prowadzić do cukrzycy, często nie daje żadnych objawów. Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną, która powoduje 80% zgonów w krajach rozwiniętych.

Testy wątrobowe

Testy wątrobowe są badaniami krwi, które mierzą enzymy we krwi. W ten sposób można ocenić stan wątroby. Wątroba jest bardzo odpornym organem o zdolnościach regeneracyjnych i może długo nie wykazywać objawów.

Kreatynina

Aby ocenić funkcję nerek, można zastosować badanie kreatyniny. Może ono wykryć uszkodzenie nerek przez leki lub toksyny. Badanie to jest wymagane podczas przeszczepu nerki.

Odczyn Biernackiego, białko C-reaktywne

Wskaźniki te pozwalają na rozpoznanie i potwierdzenie stanów zapalnych pochodzących z różnych źródeł oraz umożliwiają ocenę stopnia ich nasilenia. OB mierzy szybkość opadania czerwonych krwinek. CRP służy do określenia poziomu białek ostrej fazy w osoczu.

Pamiętaj, że kilka nieprawidłowych wyników nie musi oznaczać, że jesteś poważnie chory.

Previous Puder mineralny i podkład. Jak nakładać i co robić?
Next Krok po kroku, zrób własne paznokcie hybrydowe

Może to Ci się spodoba

Zdrowie i Uroda 0 Comments

Grillowanie nie takie zdrowe. Najbardziej szkodliwe dla zdrowia grille węglowe

200 gramów kiełbasy przyrządzonej na tradycyjnym grillu węglowym dostarcza nam 100 razy więcej benzo(a)pirenu niż 20 wypalonych papierosów – wynika z badania łódzkich naukowców. Tego typu urządzenia szkodzą zarówno na etapie

Zdrowie i Uroda 0 Comments

Odżywki z drogerii nie zawsze sprawdzają się w domowej pielęgnacji paznokci

Domowa pielęgnacja paznokci może być równie skuteczna jak ta wykonywana w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym. Wystarczą tylko odpowiednie preparaty, ale zdaniem fachowców w tym przypadku dużo lepiej sprawdzają się naturalne produkty takie jak

Zdrowie i Uroda 0 Comments

Mity związane z ideą dawstwa szpiku kostnego budzą niepokój i zniechęcają potencjalnych dawców

Z badań TNS przeprowadzonych dla Fundacji DKMS Polska wynika, że 2/3 respondentów nie wie, na czym polega pobranie krwiotwórczych komórek macierzystych. Wiele osób wciąż ma obawy przed zarejestrowaniem się w bazie dawców, choćby

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź