Co zapewniają regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym?

Co zapewniają regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym?

Każdy człowiek powinien odwiedzać gabinet stomatologiczny nie rzadziej niż dwa razy w roku, czyli co sześć miesięcy. Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym – także w przypadku braku problemów zdrowotnych – są bardzo ważne, dzięki nim możliwa jest profesjonalna ocena stanu jamy ustnej, zębów i dziąseł.

Na czym polega wizyta u dentysty?

Wizyta w gabinecie stomatologicznym budzi lęk, są to jednak obawy nieuzasadnione. Standardowa wizyta w gabinecie dentystycznym składa się z dwóch podstawowych części, czyli okresowego badania przeglądowego oraz profesjonalnego czyszczenia zębów i przestrzeni między zębami.

1.Charakter badania

Badania stomatologiczne mogą mieć różny charakter, a tym samym są wykonywane w różny sposób.

Próchnica zębów

Próchnica zębów to problem, z którym zmaga się znaczna część osób. Podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym lekarz dentysta – z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi – dokonuje oceny i przeglądu zębów, sprawdzając jednocześnie, czy nie ma w nich ubytków. Badanie pozwala także sprawdzić, czy na zębach nie zgromadziła się płytka nazębna lub kamień nazębny – warto nadmienić, że płytka nazębna to bezbarwna i lepka warstwa bakterii, która może dokonać wielu spustoszeń zdrowotnych. Nie usunięta płytka nazębna ulega stwardnieniu, a następnie przekształca się w kamień nazębny. Chcąc temu zapobiec należy regularnie szczotkować zęby oraz czyścić je z wykorzystaniem nici dentystycznej – czynności te pozwalają usunąć płytkę nazębną, zapobiegając tym samym wielu dolegliwościom zdrowotnym.

Należy pamiętać, że odkładanie się płytki nazębnej i kamienia nazębnego może przyczynić się do wielu problemów zdrowotnych, nie tylko w obrębie jamy ustnej.

Zęby i dziąsła w dobrym zdrowiu

Kolejną czynnością jest sprawdzenie stanu dziąseł – w tym celu wykorzystywane są specjalne narzędzia, służące do pomiaru przestrzeni pomiędzy zębami i dziąsłami. Jeśli dziąsła są zdrowe, przestrzenie są płytkie, natomiast w przypadku głębszych przestrzeni mamy do czynienia z chorobami dziąseł.

2.Prawidłowe czyszczenie jamy ustnej

Odkładanie się płytki nazębnej i kamienia nazębnego

Regularne szczotkowanie zębów oraz oczyszczanie przestrzeni między zębami za pomocą nici dentystycznej to doskonały sposób, by zachować odpowiednią higienę i zdrowie w obrębie jamy ustnej. Jest to doskonały sposób, by usunąć płytkę nazębną, nie ma jednak możliwości usunięcia kamienia nazębnego. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem są zabiegi wykonywane w gabinecie stomatologicznym.

Oczyszczanie zębów z kamienia nazębnego przez stomatologa nosi nazwę skalingu -jest to nieinwazyjny, bardzo skuteczny zabieg. Skaling jest wykonywany z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi stomatologicznych. Dopełnieniem skalingu jest zabieg polerowania powierzchni zębów, wykonywany zazwyczaj z wykorzystaniem piaszczystej pasty. Zabieg ten pozwala skutecznie usunąć pojawiające się na płytce zębów przebarwienia.

Nić dentystyczna

Ostatnim zabiegiem, który wykonuje dentysta podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym, jest oczyszczanie przestrzeni między zębami za pomocą nici dentystycznej.

Dlaczego wizyty w gabinecie stomatologicznym są tak bardzo ważne?

O zęby należy dbać przez cały czas, dlatego bardzo ważna jest codzienna higiena, polegająca na szczotkowaniu i czyszczeniu przestrzeni zębowych za pomocą nici dentystycznej – zapewni to odpowiedni stan zębów i dziąseł. Tworzenie się płytki nazębnej to proces ciągły, nie mniej jednak regularne szczotkowanie i stosowanie nici dentystycznej zapobiega jej powstawaniu.

Redakcja poleca: zebowe-implanty.pl

Previous Młodszy syn Krzysztofa Ibisza chce zostać youtuberem. Prowadzi własny kanał
Next Jestem z moimi dziećmi, kiedy odnoszą sukcesy i kiedy mają na swoim koncie jakąś porażkę

Może to Ci się spodoba

Zdrowie i Uroda 0 Comments

Trwałość makijażu można poprawić za pomocą kilku trików

Odpowiednie kosmetyki mogą sprawić, że makijaż przez wiele godzin będzie wyglądał nieskazitelnie. Podstawą jest przetarcie twarzy tonikiem, a następnie użycie bazy i podkładu odpowiednio dobranego do rodzaju skóry. Osoby aktywne i uprawiające sporty

Zdrowie i Uroda 0 Comments

Kocham być bez makijażu. Wtedy moja skóra oddycha

W codziennej pielęgnacji gwiazda ogranicza się do stosowania kremów nawilżających. Lubi, gdy jej skóra oddycha, dlatego gdy tylko może sobie na to pozwolić, nie stosuje makijażu. Kosmetyków kolorowych używa niemal wyłącznie

Zdrowie i Uroda 0 Comments

Te badania warto wykonać przynajmniej raz w roku

Regularne badania krwi to sposób na stałą ocenę stanu zdrowia. Warto co roku wykonać kilka badań kontrolnych, aby ocenić funkcjonowanie podstawowych narządów. Poniżej znajduje się lista podstawowych badań krwi. Morfologia

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź