Co zapewniają regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym?

Co zapewniają regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym?

Każdy człowiek powinien odwiedzać gabinet stomatologiczny nie rzadziej niż dwa razy w roku, czyli co sześć miesięcy. Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym – także w przypadku braku problemów zdrowotnych – są bardzo ważne, dzięki nim możliwa jest profesjonalna ocena stanu jamy ustnej, zębów i dziąseł.

Na czym polega wizyta u dentysty?

Wizyta w gabinecie stomatologicznym budzi lęk, są to jednak obawy nieuzasadnione. Standardowa wizyta w gabinecie dentystycznym składa się z dwóch podstawowych części, czyli okresowego badania przeglądowego oraz profesjonalnego czyszczenia zębów i przestrzeni między zębami.

1.Charakter badania

Badania stomatologiczne mogą mieć różny charakter, a tym samym są wykonywane w różny sposób.

Próchnica zębów

Próchnica zębów to problem, z którym zmaga się znaczna część osób. Podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym lekarz dentysta – z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi – dokonuje oceny i przeglądu zębów, sprawdzając jednocześnie, czy nie ma w nich ubytków. Badanie pozwala także sprawdzić, czy na zębach nie zgromadziła się płytka nazębna lub kamień nazębny – warto nadmienić, że płytka nazębna to bezbarwna i lepka warstwa bakterii, która może dokonać wielu spustoszeń zdrowotnych. Nie usunięta płytka nazębna ulega stwardnieniu, a następnie przekształca się w kamień nazębny. Chcąc temu zapobiec należy regularnie szczotkować zęby oraz czyścić je z wykorzystaniem nici dentystycznej – czynności te pozwalają usunąć płytkę nazębną, zapobiegając tym samym wielu dolegliwościom zdrowotnym.

Należy pamiętać, że odkładanie się płytki nazębnej i kamienia nazębnego może przyczynić się do wielu problemów zdrowotnych, nie tylko w obrębie jamy ustnej.

Zęby i dziąsła w dobrym zdrowiu

Kolejną czynnością jest sprawdzenie stanu dziąseł – w tym celu wykorzystywane są specjalne narzędzia, służące do pomiaru przestrzeni pomiędzy zębami i dziąsłami. Jeśli dziąsła są zdrowe, przestrzenie są płytkie, natomiast w przypadku głębszych przestrzeni mamy do czynienia z chorobami dziąseł.

2.Prawidłowe czyszczenie jamy ustnej

Odkładanie się płytki nazębnej i kamienia nazębnego

Regularne szczotkowanie zębów oraz oczyszczanie przestrzeni między zębami za pomocą nici dentystycznej to doskonały sposób, by zachować odpowiednią higienę i zdrowie w obrębie jamy ustnej. Jest to doskonały sposób, by usunąć płytkę nazębną, nie ma jednak możliwości usunięcia kamienia nazębnego. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem są zabiegi wykonywane w gabinecie stomatologicznym.

Oczyszczanie zębów z kamienia nazębnego przez stomatologa nosi nazwę skalingu -jest to nieinwazyjny, bardzo skuteczny zabieg. Skaling jest wykonywany z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi stomatologicznych. Dopełnieniem skalingu jest zabieg polerowania powierzchni zębów, wykonywany zazwyczaj z wykorzystaniem piaszczystej pasty. Zabieg ten pozwala skutecznie usunąć pojawiające się na płytce zębów przebarwienia.

Nić dentystyczna

Ostatnim zabiegiem, który wykonuje dentysta podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym, jest oczyszczanie przestrzeni między zębami za pomocą nici dentystycznej.

Dlaczego wizyty w gabinecie stomatologicznym są tak bardzo ważne?

O zęby należy dbać przez cały czas, dlatego bardzo ważna jest codzienna higiena, polegająca na szczotkowaniu i czyszczeniu przestrzeni zębowych za pomocą nici dentystycznej – zapewni to odpowiedni stan zębów i dziąseł. Tworzenie się płytki nazębnej to proces ciągły, nie mniej jednak regularne szczotkowanie i stosowanie nici dentystycznej zapobiega jej powstawaniu.

Redakcja poleca: zebowe-implanty.pl

Previous Młodszy syn Krzysztofa Ibisza chce zostać youtuberem. Prowadzi własny kanał
Next Jestem z moimi dziećmi, kiedy odnoszą sukcesy i kiedy mają na swoim koncie jakąś porażkę

Może to Ci się spodoba

Zdrowie i Uroda 0 Comments

Odbicie na rynku ubezpieczeń na życie

Ostatnie lata przyniosły wiele zmian na rynku ubezpieczeń na życie. Ubezpieczyciele dostosowali się do nowych regulacji, zmienili ofertę i już pierwszy kwartał tego roku przyniósł odbicie i wzrost składek. Zainteresowanie klientów przesuwa

Zdrowie i Uroda 0 Comments

Przełom w badaniach chorób odkleszczowych

Nawet co trzeci kleszcz jest nosicielem patogenów wywołujących groźne choroby i tylko wczesna diagnostyka daje szansę na szybkie rozpoczęcie leczenia oraz uniknięcie uciążliwych powikłań. Dzięki najnowszym badaniom DNA czas diagnostyki pacjenta po

Zdrowie i Uroda 0 Comments

Groźne nowotwory krwi są w Polsce zbyt późno rozpoznawane

Zespoły mielodysplastyczne (MDS) to grupa chorób nowotworowych charakteryzujących się zaburzeniem funkcjonowania szpiku kostnego i krwi. Niektóre typy MDS przebiegają łagodnie i są łatwe w leczeniu, ale inne mają przebieg ostry i mogą skutkować śmiercią

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź