Czego nie można pominąć odwiedzając Warszawę?

Czego nie można pominąć odwiedzając Warszawę?

Warszawa być może nie jest ani tak elegancka jak Wrocław, ani tak klimatyczna, jak Kraków. Nie można też utrzymywać, że jest to miasto szczególnie ładne. A jednak, pomimo tragicznej historii, w błyskawicznym tempie była ona w stanie przerodzić się w europejską stolicę z prawdziwego zdarzenia.

Warszawa jest również jednym z nielicznych polskich miast, w których można przekonać się o tym, jak różnorodna potrafiła być dwudziestowieczna architektura. Tylko tu można też zobaczyć tak wiele atrakcji turystycznych, które zasługują na miano niestandardowych.

Stare Miasto z Barbakanem

Stare Miasto to z całą pewnością jeden z najważniejszych punktów w przewodnikach turystycznych. Jest to również najstarsza dzielnica miasta. Tu właśnie możemy zobaczyć Zamek Królewski, zabytkowe kościoły i kolorowe kamienice pamiętające siedemnasty i osiemnasty wiek. Całość jest otoczona średniowiecznym murem obronnym wykonanym z czerwonej cegły. Koniecznie należy więc wypić kawę na jednym z dwóch placów targowych, a potem próbować się zgubić w wąskich uliczkach, w których czekają na nas ukryte ogrody i schody, które prowadzą… donikąd!

Łazienki Królewskie

Łazienki Królewskie to nie tylko letnia siedziba polskich królów, ale również wyjątkowo popularny kierunek wśród odwiedzających Warszawę gości. A jednak, choć jest to miejsce popularne, nie każdy wie, jak wiele ma nam ono do zaoferowania. Obowiązkowy jest spacer w kierunku amfiteatru, karmienie karpi i słuchanie koncertów chopinowskich. Jeśli tylko mamy na to ochotę, możemy również poćwiczyć jogę na trawie i przyjrzeć się wystawom na ogrodzeniu parku ciągnącym się wzdłuż Alei Ujazdowskich.

Dawny Jazdów

Łazienki Królewskie znajdują się na obszarze historycznego osiedla Jazdów, o którym wspomnienie znajduje się również w dzisiejszej nazwie dzielnicy – Ujazdów. Jest to szczególnie urokliwa część stolicy, dla której charakterystyczny jest szereg miejsc wartych obejrzenia. Ciekawym doświadczeniem może być między innymi spacer od Parku Ujazdowskiego aż do Placu na Rozdrożu z zabytkowymi gmachami dawnego Szpitala Ujazdowskiego. W okolicy znajduje się też Centrum Sztuki Współczesnej przekonujące, że wystawy nie muszą być nudne oraz restauracja Ochnia Artystyczna z widokiem na Wisłę, w której można zjeść smaczny obiad. Można tu też podziwiać oryginalne domki fińskie sprowadzone zaraz po wojnie z myślą o mieszkańcach zrujnowanej stolicy.

Wisła

Gdy tylko pogoda na to poprawia, wschodni brzeg Wisły zaczyna tętnić życiem, nie można bowiem nie zgodzić się z tym, że mamy w jego wypadku do czynienia z jedną z najbardziej spektakularnych inwestycji w stolicy. Powiśle niemal co roku proponuje nam coś nowego, turystów przyciąga jednak również Centrum Nauki Kopernik. Nie można nie docenić też bulwarów, tu bowiem w ciepłych miesiącach zaczyna się koncentrować miejskie życie. Na barkach organizowane są dyskoteki, a na zwolenników kultury wysokiej oczekują mobilne teatry. Niezapomnianym doznaniem jest też rejs po rzece.

Fotoplastikon

Fotoplastikon jest często nazywany żartobliwie jedną z najlepiej ukrytych atrakcji w Warszawie. Znajduje się w bramie Kamienicy Hoserów przy Alejach Jerozolimskich 51 i nie będzie przesadą, jeśli stwierdzimy, że mamy w jego przypadku do czynienia z pierwowzorem dzisiejszych kin 3D. Seans odbywa się z wykorzystaniem specjalnych lunet, przy których siadamy na stoliku. Możemy tu podziwiać przede wszystkim stare fotografie, z których liczne opowiadają o dawnej Warszawie.

Saska Kępa i Stadion Narodowy

Jeśli kanon warszawskich atrakcji mamy już za sobą, a nadal brakuje nam czegoś oryginalnego, powinniśmy przeprawić się na drugą stronę Wisły. Najlepiej, jeśli zrobimy to wykorzystując Most Poniatowskiego – spacerem albo tramwajem, w zależności od naszych upodobań. Nad rzeką najpierw warto zatrzymać się przy Rondzie Waszyngtona, to bowiem właśnie tu na potrzeby Euro 2012 wybudowano Stadion Narodowy. Wbrew obawom sceptyków żyje on przez cały rok stając się areną wystaw i pokazów, które nie muszą być wcale związane ze sportem. Na Rondzie Waszyngtona swój początek ma również ulica francuska – najważniejsza ulica urokliwej Saskiej Kępy.

Teren dawnego getta

Dzisiejsza Warszawa nie jest tym samym miastem, którym była przed rokiem 1939. W dużej mierze stało się tak dlatego, że w czasie trwania II wojny światowej na terenie dzisiejszego Muranowa i Woli wybudowano getto przeznaczone dla ludności żydowskiej. Jego ostateczna likwidacja nastąpiła w roku 1943 po krwawo stłumionym powstaniu. Dziś teren ten jest wypełniony miejscami pamięci, możemy to znaleźć przy tym również ośrodki kultury żydowskiej i wyjątkowo interesujące Muzeum Historii Żydów Polskich.

Wilanów

Wilanów to jedno z tych miejsc, które trzeba odwiedzić zaglądając do Warszawy, a jego sława nie jest wcale przesadzona. Goście z kraju i zagranicy mogą zwiedzać barokowy pałac należący do króla Jana III Sobieskiego z przepięknym pałacowym ogrodem, który zachwyca nawet, gdy warunki pogodowe nie są naszym sojusznikiem. Pałac nawiązuje do form antycznych, barokowych i renesansowych, zaprojektowano go przy tym w stylu włoskim.

Artykuł powstał we współpracy z: onedayinpoland.pl oraz warsawmodlintaxi.pl

Previous Karboksyterapia rewolucją w medycynie estetycznej. Opóźnia proces starzenia się skóry, a także redukuje cellulit i rozstępy
Next Wakacyjne wyjazdy finansowane są głównie z oszczędności

Może to Ci się spodoba

Podróże 0 Comments

Inflacja nie powstrzymuje Polaków przed podróżowaniem. Szukają atrakcyjnych ofert, ale niekoniecznie najtańszych

Inflacja dotyka także branżę turystyczną – w ubiegłym roku odnotowano wzrost cen paliwa lotniczego, w wielu krajach rosły też koszty żywności i noclegów, co przełożyło się na wyższe ceny wycieczek, biletów lotniczych i rezerwacji.

Podróże 0 Comments

Książki „Tam, gdzie byłam” to moja zawodowa, podróżnicza autobiografia

„Tam, gdzie byłam 2” to rodzaj pamiętnika i subiektywny przewodnik po krajach Ameryki Południowej. Elżbieta Dzikowska zabiera czytelnika do Peru, Wenezueli, Boliwii, Kolumbii i Ekwadoru. Opowiada o poławiaczach diamentów, reformie rolnej, w której sama

Podróże 1Comments

Beata Pawlikowska wyrusza w podróż do Paragwaju

Podróżniczka wybiera się na kolejną wyprawę. Tym razem planuje poznać najbardziej niedostępne rejony Paragwaju. Twierdzi, że lubi podróże w trudne miejsca, w ten sposób poznaje bowiem siebie i swoje reakcje. Pisarka marzy o wyjeździe

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź