Jak przygotować się do górskiej wycieczki?

Jak przygotować się do górskiej wycieczki?

Wycieczkę w góry powinno się planować ze sporym wyprzedzeniem. Przede wszystkim trzeba zadbać o swoją kondycję. Nie ma co ukrywać, osoby prowadzące siedzący tryb życia, otyłe i nieobyte z dziką przyrodą, mogą mieć problemy na górskich szlakach. Natomiast osoby wysportowane zdecydowanie bardziej nadają się do górskich wędrówek. Wycieczka w góry to nie wjazd samochodem pod samo schronisko. Tutaj ważne jest odpowiednie przygotowanie. Sprawdź, co należy zabierać ze sobą na górskie wyprawy.

1. Jak przygotować się do górskiej wycieczki?

2. Górskie wycieczki — co jeszcze włożyć do plecaka?

3. Górskie wyprawy — czy dla wszystkich?

Górską wycieczkę praktycznie chce odbyć każdy. Świadczy o tym popularność takich miast jak Zakopane, które każdego roku jest dosłownie oblegane przez tłumy turystów. Po Zakopanem bardzo dobrze widać, jak często ludzie ignorują podstawowe wyposażenie i lekceważąco podchodzą do warunków pogodowych. Odpowiednie służby ratownicze nie muszą być uruchamiane, gdy ludzie szanują potęgę przyrody i mają jakiekolwiek pojęcie o podstawowych zasadach zachowania się w górach. Można uniknąć problemów podczas górskich wędrówek, ale wiele zależy od kwestii przygotowania się do wyprawy. Wówczas wycieczkę górską określić można mianem niesamowita przygoda. Polskie góry gwarantują oszałamiające widoki — nic dziwnego, że coraz więcej osób planuje wycieczki w góry.

Jak przygotować się do górskiej wycieczki

Góry to nie pobyt nad morzem, gdzie z łatwością można uciec przed nagłą zmianą pogody. Bądź realistą. Nigdy nie ignoruj prognozy pogody. Niezwykle ważne są odpowiednie buty, kurtka przeciwdeszczowa, spodnie trekkingowe lub krótkie spodenki, okulary przeciwsłoneczne i nakrycie głowy. Potrzebny będzie wygodny, a zarazem solidny plecak i pokrowiec przeciwdeszczowy, który ochroni rzeczy umieszczone w plecaku na wypadek opadów deszczu. W słoneczny dzień trzeba zaopatrzyć się w krem z filtrem przeciwsłonecznym (w górach bardzo szybko można się opalić, przez co każdy może narazić się na poparzenie słoneczne). Wycieczki górskie wymagają planowania trasy — koniecznie trzeba mieć ze sobą mapę lub odpowiednią aplikację (trzeba zadbać o naładowany telefon).

Górskie wycieczki — co jeszcze włożyć do plecaka?

W górach trzeba liczyć się z tym, że szybciej zapada zmrok — dlatego na trasach potrzebne są latarki czołówki, które umożliwiają bezproblemowe dotarcie do wybranych miejsc. Warunki atmosferyczne bywają zmienne, przez co warto zainstalować aplikację ratunek, a także zaopatrzyć się w termosy do kawy. Na górskim szlaku przydatne będzie zaopatrzenie w wodę niegazowaną. Planując wycieczkę, nie można zapominać o rzeczach takich jak termosy obiadowe. Warto zabrać je w góry, zwłaszcza że nigdy nie wiadomo, czy nie przydadzą się w sytuacji awaryjnej typu konieczność pozostania dłużej w górach z powodu zmęczenia (brak kondycji jest sporym zagrożeniem). Prognozę pogody trzeba sprawdzać nawet tuż przed wyjściem w góry. Nie ma co samodzielnie określać, że w trakcie wędrówki taka prognoza może się nie sprawdzić, gdyż nic nie wskazuje na nadchodzącą burzę.

Górskie wyprawy — czy dla wszystkich?

Górskie wycieczki są przede wszystkim dla osób, które kochają i doceniają piękno gór. Osoby, które nie lubią górskich wycieczek, po prostu na takiej wyprawie będą się męczyć. Co gorsza, swoim negatywnym nastawieniem mogą zniszczyć współtowarzyszom radość z takiej wycieczki. W góry nie powinny wybierać się kobiety w ciąży, osoby z chorobą wieńcową, a także osoby, które ostatnio przebyły zawał mięśnia sercowego. Szybkie zmiany warunków pogodowych mogą być uciążliwe dla meteoropatów, a także dla osób cierpiących na migrenę.

Previous Jak walczyć z alkoholizmem?

Może to Ci się spodoba

Podróże 0 Comments

Elżbieta Dzikowska zachęca do podróży po Polsce i odkrywania nieznanych dotąd zakątków

Zgodnie z powiedzeniem „cudze chwalicie, swego nie znacie” Elżbieta Dzikowska, która ma na swoim koncie wiele zagranicznych wojaży, teraz zachęca do odkrywania fascynujących, choć może trochę zapomnianych, urokliwych zakątków Polski. Do druku

Podróże 0 Comments

Wyjazdy na ferie są w tym roku mało popularne. 81 proc. dzieci zimową przerwę spędzi w domu

Tylko co piąte dziecko wyjeżdża na zimowe ferie – wynika z badania Barometr Providenta. Częściej jest to wyjazd zorganizowany niż rodzinny wypoczynek. Na zimowy wyjazd rodzice są skłonni przeznaczyć ok. 1,7

Podróże 0 Comments

Przybywa klientów powietrznych taksówek. Nie są to tylko loty biznesowe

Klientami powietrznych taksówek w dużej mierze są ludzie związani z biznesem, dla których czas to pieniądz. Są oni więc gotowi zapłacić za podróż więcej, byleby nie spędzać wielu godzin w samochodzie i nie być uzależnionym od

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź