W zdrowym ciele zdrowy duch… czyli podróże po zdrowie do Polski

W zdrowym ciele zdrowy duch… czyli podróże po zdrowie do Polski

Turystyka zdrowotna to dziś ogólnoświatowy trend. Lawinowo rośnie ilość osób, które planując wakacje, chcą zadbać o swoje zdrowie i urodę a przy okazji zwiedzić atrakcje turystyczne danego kraju.  Takie połączenie to okazja aby za jednym razem zregenerować ciało oraz duszę. Jest to zadanie o tyle łatwe, że w Internecie istnieje wiele serwisów które umożliwiają znalezienie odpowiednio dopasowanej oferty, a ponadto – rezerwacja czy też zakup biletu jest obecnie szybkie i łatwe.  

Turystyka zdrowotna w Polsce

Od kiedy w 2013 r. weszła w życie dyrektywa transgraniczna, zachodni pacjenci zyskali możliwość korzystania z polskich placówek medycznych.

Zagraniczni turyści mają do dyspozycji bardzo szeroki wachlarz dostępnych usług, począwszy od masaży i inhalacji w uzdrowiskach, skończywszy na zabiegach medycyny estetycznej, stomatologii oraz chirurgii plastycznej.

Według branżowego magazynu stomatologicznego „Dental Health Magazine” w Polsce można leczyć się u jednych z najlepiej wyszkolonych dentystów na świecie.  Oprócz wysokich umiejętności polscy stomatolodzy pracują na najwyższej klasy urządzeniach (sprawdź na: www.pro-orto-dent.pl).

Polska, Czechy oraz Węgry to kraje, które szczególnie upodobali sobie zagraniczni goście. Widać to szczególnie, gdy spojrzymy na łączną wartość turystyki zdrowotnej w Polsce w latach 2006-2011 roku, która wzrosła w tym czasie z 2,3 mld do ponad 4 mld zł.

Kto zyskuje ?

Na turystyce zdrowotnej korzystają wszyscy. Turystyka zdrowotna stała się szansą dla polskich szpitali na podreperowanie budżetu, ponieważ koszty leczenia obcokrajowca pokrywane są do poziomu refundacji obowiązującej w kraju, z którego przyjeżdża.  Polskie szpitale na dodatkowych usługach zarobić mogą nawet 5 mld zł, co stanowi 1/3 kwoty, którą Polacy wydają na leczenie z własnej kieszeni.

Zyskali także zagraniczni pacjenci, którzy mogą teraz leczyć się na najwyższym poziomie, często po bardzo atrakcyjnej cenie.  W krajach Europy środkowej ceny zabiegów są nawet 60-80% tańsze niż na zachodzie Europy.

W przypadku usług stomatologicznych ceny w naszym kraju są niemal o 70 procent niższe od tych samych zabiegów wykonywanych w Niemczech.

Z jakich krajów jest najwięcej „turystów” ?

Do naszego kraju przyjeżdża aż 7 procent wszystkich europejskich turystów medycznych. Najliczniejszą grupę stanowią mieszkańcy Europy zachodniej. Głównie są to Niemcy, Brytyjczycy oraz Skandynawowie. Mieszkańcy tych krajów decydują się przyjechać do Polski głównie ze względu na położenie geograficzne. Dodatkowo niedobór specjalistów z zakresu ortodoncji w Norwegii powoduje, że jej mieszkańcy chętnie korzystają z naszych specjalistów.

gazetalifestyle.pl podroze zdrowotne2

Najpopularniejsze zabiegi

Największy zainteresowaniem cieszy się turystyka typu wellnes oraz turystyka medyczna. Obecnie co dziesiąty pacjent w Polskich uzdrowiskach to obcokrajowiec.

Do kraju nad Wisłą licznie przyjeżdżają także pacjenci, którzy chcą wykonać zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Wśród najczęściej wykonywanych zabiegów są między innymi operacje powiększania i pomniejszania piersi, korekcje uszu i nosa a także liftingi twarzy.

W przypadku stomatologii pacjenci z zagranicy wybierają zabiegi z zakresu implantologii, korony, mosty oraz wybielanie zębów.

W dziedzinie okulistyki prym wiodą takie zabiegi jak: leczenie zaćmy oraz laserowa korekcja wad wzroku. Ale nie tylko zabiegi cieszą się popularnością wśród gości zza granicy, równie często odwiedzają oni polskich okulistów i optyków i dobierają najlepsze dla siebie okulary. Warto tu zaznaczyć, że rosnącą popularnością wśród turystów cieszą się soczewki progresywne (więcej informacji na: avm4you.pl).

Zagraniczni pacjenci mogą wykonać w naszym kraju zabiegi o wysokim standardzie, wykonywane przez wysoko wykwalifikowanych lekarzy. Często wykonany zabieg łączony jest z późniejszym wypoczynkiem w SPA lub wodach termalnych, których również w naszym kraju nie brakuje.

Dalsze perspektywy rozwoju

Mimo silnej konkurencji ze strony takich krajów jak Węgry, Czechy czy Słowacja, turystyka zdrowotna w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Także dalsze perspektywy rozwoju turystyki zdrowotnej w naszym kraju są bardzo obiecujące.

W promocję turystyki medycznej w Polsce w ostatnich latach szczególnie mocno zaangażowało się ministerstwo gospodarki, którego głównym zadaniem jest osiągniecie przewagi nad innymi krajami, które na mapie turystyki zdrowotnej są popularniejsze niż Polska. Chodzi m.in. o takie kraje jak Węgry oraz Czechy. Dlatego też pod koniec listopada 2014 roku został uruchomionym krajowy punkt kontaktowy.

Także coraz więcej prywatnych szpitali dba o to, aby personel posługiwał się językiem angielskim. Są także plany współpracy z prywatnymi ubezpieczycielami w innych krajach. Dzięki temu pewna część usług medycznych będzie mogła być kontraktowana już w naszym kraju.

Podsumowując, wszystko wskazuje na to, że przy dalszym zwiększaniu wsparcia finansowego na promocje turystyki zdrowotnej w Polsce, nasz kraj ma duże szanse aby stać się liderem turystyki medycznej w Europie.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem www.4healthtravel.com.

Previous To stereotyp, że tylko mężczyźni z dużych miast dbają o siebie
Next Kobiety powinny zadbać najpierw o swoją psychikę, a dopiero potem o urodę

Może to Ci się spodoba

Podróże 0 Comments

Anna Oberc wybiera się w podróż do Australii i Nowej Zelandii

Aktorka zamierza spełnić swoje kolejne podróżnicze marzenie. Wybiera się w podróż do Australii oraz Nowej Zelandii, gdzie mieszka wielu członków jej rodziny. Gwiazda serialu „Singielka” niedawno spędziła kilka dni na południu Francji.

Podróże 0 Comments

Izrael to fantastyczne miejsce. Byłam pozytywnie zaskoczona

Dziennikarka wyjechała w pierwszą od wielu miesięcy zagraniczną podróż. Spędziła kilka dni w Izraelu, którym jest zachwycona. Docenia zwłaszcza tamtejszą kuchnię, będącą mieszanką różnych tradycji kulinarnych. Gwiazda zamierza wrócić do Izraela już

Podróże 0 Comments

Inflacja nie powstrzymuje Polaków przed podróżowaniem. Szukają atrakcyjnych ofert, ale niekoniecznie najtańszych

Inflacja dotyka także branżę turystyczną – w ubiegłym roku odnotowano wzrost cen paliwa lotniczego, w wielu krajach rosły też koszty żywności i noclegów, co przełożyło się na wyższe ceny wycieczek, biletów lotniczych i rezerwacji.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź