Brak zęba – czy jest groźny?

Brak zęba – czy jest groźny?

Trzeba wiedzieć, że brak zęba jest tak naprawdę groźny, a nawet połowa naszych rodaków nie ma przynajmniej jednego zęba. większość z nas jednak bagatelizuje taki problem. Dentyści zaś uważają, że brak zęba może powodować wiele problemów. Po pierwsze, gdy straci się ząb będzie się dużo bardziej narażonym na to, że reszta zębów będzie się rozchodzić. Pojawią się szpary między zębami i powiększy się diastema między jedynkami. Zęby mogą również ulegać rozchwianiu szczególnie te, które będą miały kontakt z ubytkiem, brak podpory sprawia, zę zdrowe zęby wychylają się ku przerwie.

Zanik kości

Nawet jeden stracony ząb może sprawić, żę pojawi się problem zanikającej kości a to właśnie może stać się poważnym problemem. Nie będzie odpowiedniego stabilizatora dla całej jamy ustnej. Skoro nie ma zęba nie ma obciążenia mechanicznego i dlatego będzie tkanka nieużywana, która będzie zanikać. Proces ten jest postępujący i z czasem można doprowadzić do całkowitego utraty kości. Nawet pojedynczy ubytek będzie już w stanie mocno wpływać na naszą estetykę, ponieważ zmienia rysy twarzy. Skóra często w obrębie ubytku traci na elastyczności, pojawiają się zmarszczki mimiczne oraz takie wokoło ust.

Problem jest poważny szczególnie w przypadku zębów trzonowych. Utrata któregokolwiek w tym odcinku sprawi, że siły nacisku przeniosą się na zęby w odcinku przednim. Gdy będzie silne obciążenie zęby będą się wychylać i szybko się zużywają. Na uszkodzenie narażone są zęby przeciwstawne z ubytkiem.

Zamiast zęba implanty, a może most?

Jeśli chcemy poradzić sobie ze skutkami luk w uzębieniu będzie trzeba skuteczne metody zastosować. W gabinetach stomatologów takie skuteczne metody działania już się pojawiają i dzięki nim ubytki można rzeczywiście uzupełniać. Najbardziej trwałym a jednocześnie kosztownym zadaniem będzie wszczepienie implantu z nową koroną z tytanu oraz ceramiki. Zabieg może mieć charakter miejscowy i takie również będzie znieczulenie. Wszczepia się w miejsce ubytku specjalną tytanową śrubę, która jest pokryta odpowiednim materiałem. W tym momencie już takie implanty są dość popularne i często się z nimi spotykamy. Po tym jak będą wszczepione ustala się rozwiązanie w formie protezy, mostu czy korony, która będzie się znajdować na szczycie implantu. W ten sposób estetyka takiego uzupełnienia ubytku jest doskonała, a dodatkowo mamy również takie możliwe działania, które będą pozwalały utrzymać twardość tego właśnie materiału, co jak wiadomo ma bardzo duże znaczenie dla większości osób, które będą z niego korzystać. Implant daje szansę na odbudowę bez szlifowania a więc to duży sukces.

Co zamiast implantu zęba?

Innym rozwiąznaiem, które jest znaczenie tańsze ale mniej trwałe niż implant będzie most kompozytowy. To takie uzupełnienie, które jest wykonywane z podobnego materiału. Ten osadza się na włóknie szklanym i odbudowuje się brakujące tkanki zęba. jeszcze inna opcja to protezy częściowe, to jednak uzupełnienia wyjmowane i one nie będą na gwarantowały odpowiedniego komfortu. Dodatkowo ich wadą będzie to, że niszczą się te zęby, które znajdują się obok luki. Ewentualnie alternatywą będą jeszcze tradycyjne mosty ceramiczne albo porcelanowe. Ich mocowanie wymaga jednak przygotowania filarów a to sprawia, żę często dokonuje się między innymi polerowania zdrowych zębów a więc to nieco bez sensu. Niezależnie od tego jakie rozwiązanie będzie wybierane to co będzie najważniejsze to unikanie zwlekania z rozpoczęciem leczenia. Ponieważ w ten sposób możemy sobie narobić więcej problemów.

Inni odwiedzili również: extremevents.pl

Previous Opalanie natryskowe alternatywą dla solarium i tradycyjnych samoopalaczy
Next Byłam wdzięczna Beacie Tyszkiewicz za nadanie mi pseudonimu „Czarna Mamba”

Może to Ci się spodoba

Zdrowie i Uroda 0 Comments

W czasie ciąży jest potrzebna aktywność fizyczna

Jeśli przyszła mama przed zajściem w ciążę prowadziła aktywny tryb życia, to podczas oczekiwania na dziecko nie powinna z niego całkowicie rezygnować. Anna Lewandowska zachęca kobiety spodziewające się dziecka do aktywności ruchowej, przestrzega jednak

Zdrowie i Uroda 0 Comments

Część zabiegów medycyny estetycznej ma być wykonywana tylko przez lekarzy

Powiększanie ust, wypełnianie zmarszczek czy ujędrnianie twarzy – choć zabiegi medycyny estetycznej są stosunkowo bezpieczne, to przybywa pacjentów, którzy odczuli ich negatywne skutki, ponieważ wykonała je osoba niewykwalifikowana. Dlatego Ministerstwo

Zdrowie i Uroda 0 Comments

Test na obecność wirusa HIV najlepiej wykonać po 12 tygodniach od potencjalnego momentu zakażenia

Szacuje się, że w Polsce 70 proc. osób, które są nosicielami wirusa HIV żyje w nieświadomości. Wiele z nich dowiaduje się o zarażeniu wirusem za późno, gdy AIDS jest już w zaawansowanym stadium. Dlatego nie warto

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź