Jak skutecznie radzić sobie z rozstępami?

Jak skutecznie radzić sobie z rozstępami?

Rozstępy zaliczają się do największych i najczęściej występujących zmartwień dla każdej kobiety, która tylko chce skutecznie dbać o wygląd swojej skóry. Mają postać niewielkich zmian, które objawiają się w pomarszczonej, niezbyt estetycznej skórze. Najczęściej nie towarzyszą im żadne nieprzyjemne odczucia, choć niekiedy powodują ból, pieczenie lub swędzenie. W zdecydowanej większości przypadków nie są one jednak na tyle dokuczliwe, abyśmy zwracali na nie większą uwagę. Jedynym problemem jest estetyka, szczególnie jeśli rozstępy pojawiają się w dobrze widocznych miejscach – wówczas mogą całkowicie psuć atrakcyjny wygląd całego ciała.

Aby poznać metody skutecznej walki z rozstępami należy najpierw dowiedzieć się, czym tak w ogóle one są. Do takich zmian dochodzi na poziomie skóry właściwej. Wynikają one z upośledzenia fibroblastów, czyli komórek, które odpowiadają za produkowanie dwóch ważnych rodzajów białka: kolagenu i elastyny. Kiedy w skórze zaczyna brakować tych składników, znacznemu pogorszeniu ulega jej elastyczność i ujędrnienie. Dochodzi wówczas do takich zmian.

Istnieje wiele sposobów na skuteczne leczenie rozstępów. Jednym z nich są zabiegi laserowe, w których wykorzystywane są specjalne lasery CO2. W czasie zabiegu poszczególne komórki skóry ulegają uszkodzeniu, ale w sposób całkowicie kontrolowany. Sprawia to, że głębsze warstwy skóry zostają pobudzone do bardziej intensywnej regeneracji i wzmożonej produkcji kolagenu oraz elastyny, lecząc w ten sposób wiele zmian. W taki sposób można skutecznie uporać się nie tylko z rozstępami, ale również cellulitem czy zmarszczkami – uniwersalność i efektywność takiego zabiegu sprawia, że cieszy się on w medycynie estetycznej wielką popularnością. Laser jest rzecz jasna skonstruowany w taki sposób, aby jego wiązka docierała jedynie do głębszych warstw skóry, tam, gdzie potrzebujemy jego działania. Nie powoduje on oparzeń skórnych, a cały zabieg jest w stu procentach bezpieczny i bezbolesny. Chyba jedyną jego wadą jest fakt, że efekty nie są tu widoczne od razu. Skóra musi zagoić się po uszkodzeniu jej komórek i w odpowiedni sposób zregenerować, przez co wszystkie jej defekty znikają niekiedy nawet po kilku tygodniach. Warto pamiętać również o tym, że efekty nie są trwałe. Skóra wymaga ciągłej pielęgnacji i odpowiedniego dbania o jej zdrowie. Jeśli troszczymy się o nią we właściwy sposób, to efekty zabiegu będą utrzymywały się przez około rok.

Innym wartym uwagi rozwiązaniem tego problemu jest mikrodermabrazja. Jest to zabieg znacznie poprawiający krążenie w skórze i pobudzający ją do produkcji kolagenu oraz elastyny. Jest w nim stosowane specjalnie do tego stworzone urządzenie, które złuszcza naskórnej i wysysa stare komórki skóry. Zabieg jest dość szybki oraz całkowicie bezbolesny. Po jego wykonaniu od razu można wrócić do zwykłych obowiązków, a efekty są widoczne natychmiast.

Następną propozycją jest tutaj mezoterapia, zabieg powszechnie stosowany od wielu dekad. Wykorzystuje się go nie tylko na potrzeby medycyny estetycznej, bowiem sprawdza się również w leczeniu poważniejszych schorzeń skóry. Dawniej korzystano z niego również do leczenia innych chorób, takich jak migreny czy dolegliwości dotykające drogi oddechowe. Jego przebieg jest bardzo prosty – mówiąc w skrócie, polega on na wstrzyknięciu określonej substancji do wybranej warstwy skóry. W medycynie estetycznej zdobył on uznanie mniej więcej w latach 70 ubiegłego wieku, i od tego czasu stale cieszy się wielką popularnością. W przypadku rozstępów, do uszkodzonych komórek wstrzykuje się specjalne substancje lecznicze, które niwelują wszystkie nieprawidłowości i przywracają odpowiednią produkcję kolagenu. Również w tym przypadku efekty wykonania zabiegu są widoczne od razu.

sasa

Wszystkie wymienione wyżej zabiegi można łączyć z innymi, których celem jest poprawa stanu zdrowia skóry – najlepszą propozycją są tu oczyszczające peelingi. Istnieją również inne sposoby leczenia rozstępów, choć nieco mniej popularne. Całkiem często sięga się na przykład po leczenie farmakologiczne; istnieją specjalne leki które wpływają na produkcję wymienionych wyżej białek w skórze. Należy również pamiętać, że rozstępy bardzo często wynikają z naszych własnych zaniedbań, przez co takie zabiegi mogą leczyć jedynie objawy – my natomiast musimy dotrzeć do przyczyn problemu. Odpowiedni styl życia, zdrowa – bogata w witaminy – dieta i regularna pielęgnacja skóry to w tym przypadku niezwykle ważne kwestie. Dzięki temu można znacznie zmniejszyć ryzyko pojawienia się u nas takich zmian.

Artykuł powstał we współpracy z właścicielem Kliniki Murano w Warszawie: www.klinikamurano.com

Previous Przełom w badaniach chorób odkleszczowych
Next Udział w show „Azja Express” bardzo nas z Radkiem zbliżył

Może to Ci się spodoba

Zdrowie i Uroda 0 Comments

„Płynne słońce” – poznaj właściwości chlorofilu

Nie od dziś wiadomo, że słońce jest źródłem witalności i z niego każda istota żywa czerpie siłę i energię do życia. Dzięki niemu polepszamy swoje samopoczucie i zdrowie. Chlorofil ma

Zdrowie i Uroda 0 Comments

Dom też może być dobrym miejscem do narodzin dziecka. Ważna jest jednak wnikliwa ocena ryzyka powikłań

Porody domowe są coraz popularniejsze, ale nie powinny być one podyktowane jakąś modą czy trendem – mówi położna Jeannette Kalyta. Jej zdaniem w domu może rodzić kobieta, u której ciąża przebiegała fizjologicznie,

Zdrowie i Uroda 0 Comments

5 sposobów na krojenie cebuli bez łez

Krojenie cebuli to jedna z najprostszych czynności kuchennych, która jednak za każdym razem doprowadza do łez osobę, która podejmuje się tego niewdzięcznego zadania. Wszystko przez kontakt oczu z enzymem, który

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź