Jakie szklanki nadają się do piwa?

Jakie szklanki nadają się do piwa?

Pierwszym skojarzeniem z hasłem „szkło do piwa” jest zazwyczaj kufel. Faktycznie, jest to dość uniwersalne naczynie do picia tego napoju, ale nie jedyne. Piwo świetnie smakuje i wygląda również w szklankach. Które z nich będą najlepsze?

Skąd tyle rodzajów szkła do picia piwa? Wynika to nie tylko z dostosowywania się do potrzeb i wygody konsumentów, ale także z mnogości gatunków samego piwa. Poszczególne rodzaje mogą bowiem lepiej prezentować się i smakować w różnych szkłach. Kufel jest dość uniwersalny, choć duży i ciężki. Kieliszki w rodzaju sniftera są naczyniami degustacyjnymi, idealnymi do wyrazistych, aromatycznych piw. Wyróżniamy też wiele typów szklanek do piw różniących się przeznaczeniem i kształtem. Z reguły także browary, jak na przykład Okocim, proponują miłośnikom piwa także swoje własne, oryginalne szklanki z logo. Nierzadko są one specjalnie zaprojektowane i otrzymują unikalny kształt.

Pokal – piwo w eleganckim stylu

Pokal należy do najpopularniejszych szklanek do piwa. Wykonuje się ją z cienkiego szkła i nadaje się jej kształt dużego kieliszka z nóżką (nad nią szklanka jest smukła, a wyżej delikatnie się rozszerza). Pokal jest delikatniejszy i mniej wytrzymały niż kufel, ale za to zdecydowanie subtelniejszy oraz wygodniejszy dla tych, którzy nie lubią ciężkich naczyń. Doskonale podkreśla koloryt i klarowność piwa. Wspomaga też utrzymanie głowy (piany) oraz uwalnianie się substancji lotnych. Szklanka ta jest dość uniwersalna, najlepiej jednak prezentują się w niej pilznery, ciemniejsze lagery oraz stouty.

Weizen – dla miłośników pszenicy

Weizen to charakterystyczna szklanka do piw pszenicznych (nadaje się również do gatunków żytnich). Wysoka i dość smukła, nie posiada nóżki, a jej charakterystyczną cechą jest przewężenie w dolnej części. Doskonale radzi sobie z utrzymaniem obfitej piany – co jest bardzo istotne w przypadku piw pszenicznych – oraz pięknie eksponuje barwę trunku. Za jej wadę można uznać wynikający z braku nóżki lub uchwytu fakt, że trzymając szklankę w dłoni, ogrzewamy znajdujące się wewnątrz piwo.

Szklanki pintowe – czyli szkło anglosaskie

Pinta to jednostka objętości używana głównie w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Irlandii. Każde z tych państw ma „swoją” pintową szklankę. Wszystkie są dość uniwersalne i nadają się do konsumpcji większości typów piwa. Szklanki pintowe są dość szerokie, również u góry. Szklanka American Pint jest najprostsza – nieco węższa u dołu i delikatnie rozszerzająca się ku górze. Wytrzymała, wykonana z dość grubego szkła. Wersja brytyjska – Nonic – ma u góry dobrze pomyślane charakterystyczne wybrzuszenie, które ułatwia wygodne trzymanie szklanki. Irish Imperial Pint jest natomiast nieco węższa u dołu, delikatnie rozszerza się ku górze i ponownie nieco zwęża u samego szczytu. W szklance typu irlandzkiego tradycyjnie spożywa się piwo Guinness.

Pilsner flute – smukłe szklanki do piwa

Zgodnie z nazwą ta szklanka przeznaczona jest głównie do pilznerów. To efektowna, smukła, wysoka, bardzo wąska u dołu i rozszerzająca się ku górze. Flute wspomaga utrzymanie obfitej piany i umożliwia równomierne uwalnianie się substancji lotnych, dzięki czemu możemy delektować się bogatym aromatem pilznera. Jest to jednocześnie szkło bardzo estetyczne, pięknie prezentujące koloryt i klarowność piwa. Szklanka ta nie ma nóżki, posiada natomiast charakterystyczną stópkę.

Kufel do piwa kojarzy się z wesołym piciem czy wręcz biesiadą. Jeśli pragniemy jednak delektować się napojem, jego smakiem i aromatem, pozwoli nam na to odpowiednio dobrana szklanka. Jest to zarazem szkło eleganckie, czyniące z piwa napój wyrafinowany i pozwalające podać je w efektywny sposób.

Previous Najnowsza kolekcja Emente inspirowana opowiadaniami erotycznymi
Next W święta nie odmówię sobie pyszności przygotowanych przez mamę

Może to Ci się spodoba

Moda i Styl 0 Comments

Soczyste kolory, mnogość wzorów i dżins w wiosenno-letniej kolekcji Quiosque

W kolekcji Quiosque na wiosnę i lato 2016 dużą uwagę zwracają białe bluzki wykończone przy dekoltach zgrabnymi detalami w postaci delikatnych kokardek i guziczków oraz charakterystyczne dla tej marki klasyczne sukienki przed kolano. Nowa linia

Moda i Styl 0 Comments

Pastelowe kolory, len, jedwab i zamszowe skóry w wiosenno-letniej kolekcji marki Molton

Marka Molton powitała wiosnę jasnymi, pastelowymi kolorami, ale im bliżej lata, tym bardziej będą one zyskiwały na intensywności. Do pudrowego różu i szarości dołączy granat, czerwień i koral. Nowa kolekcja to ukłon w stronę

Moda i Styl 0 Comments

Ubrania ciążowe nie są sexy. Chcę w tym czasie też wyglądać atrakcyjnie

Prezenterka nie kupuje ubrań przeznaczonych specjalnie dla przyszłych mam. Twierdzi, że ciążowa odzież nie jest ani kobieca, ani sexy, a ona także w ciąży chce wyglądać atrakcyjnie. Gwiazda preferuje ovesize’owe sukienki, które jej zdaniem

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź