CENTRUM TERAPII UZALEŻNIEŃ W KONINKACH POMAGA DOTKNIĘTYM CHOROBĄ UZALEŻNIENIA

CENTRUM TERAPII UZALEŻNIEŃ W KONINKACH POMAGA DOTKNIĘTYM CHOROBĄ UZALEŻNIENIA

Ośrodki leczenia uzależnień to miejsca, które nie wywołują pozytywnych skojarzeń wśród osób niedotkniętych problemem. Jednak dla chorego jest to miejsce, które może pozwolić mu wrócić do normalnego życia.

Pracujący na co dzień w ośrodkach tego typu specjaliści to swego rodzaju lekarze ludzkich umysłów, potrafiący dotrzeć do ich najgłębszych zakamarków. Robią to, ponieważ czują wewnętrzną potrzebę pomagania innym, a każdy wychodzący z nałogu pacjent jest dla nich źródłem radości i motywacją do dalszej pracy. Jednym z ośrodków tego typu jest Pensjonat w Koninkach. Poniżej opisaliśmy jak wygląda organizacja tej placówki.

Prywatne Centrum Terapii Uzależnień „KONINKI”, jak sama nazwa na to wskazuje, to ośrodek prywatny. Zlokalizowany został w Porębie Wielkiej, niewielkiej i malowniczej miejscowości w powiecie limanowskim. Znajduje się zaraz w pobliżu las, dzięki czemu posiada wyjątkowo kojący wpływ na pacjentów niezależnie od problemu, jaki spowodował ich przybycie do ośrodka. Wszyscy użytkownicy ośrodka mogą w pełni nacieszyć się Gorczańskim Parkiem Narodowym, do którego przylega ośrodek, jak również atrakcjami oferowanymi przez góry i wyciąg narciarki. W pobliżu nie ma innych zabudowań. Na wyposażeniu ośrodka znajdują się trzy sale terapeutyczno-relaksacyjno-edukacyjne, a wszyscy pacjenci otrzymują jedno- lub dwuosobowe pokoje w wysokim standardzie.

Mechanizm uzależnienia

W zrozumieniu uzależnienia najważniejsze jest to, że sam uzależniony nie jest tutaj wcale głównym winowajcą. Każdy z nas może znaleźć się na jego miejscu i tak jak on, nawet nie zauważy, kiedy to się stało. Niektórzy z nas nie mają większych problemów z kontrolowaniem poziomu przyjmowania używek, ale wiele osób w pewnym momencie zaczyna się gubić i traci kontrolę nad swoimi mechanizmami konsumpcji leków, alkoholu czy hazardu. Początki uzależnienia zwykle są podobne. Zaczyna się od korzystania w sposób umiarkowany z czegoś, co inne osoby także wykorzystują w celu relaksu czy odrobiny rozrywki. W niedługim czasie przeradza się to w przyzwyczajenie do pozytywnego bodźca, którego barak zaczyna być odczuwalny jako bodziec negatywny. To już jest uzależnienie.

www.osrodkiterapeutyczne.pl

Osoba uzależniona zwykle nie jest w stanie samodzielnie rozpoznać tego problemu. Z pomocą mogą przyjść tutaj przyjaciele i najbliższa rodzina, którzy będą w stanie przekonać uzależnionego do podjęcia terapii, pracy nad sobą, ponieważ bez decyzji osoby samej osoby dotkniętej problemem będzie dochodziło tylko do pogarszania się patologicznej sytuacji i do staczania się powoli na dno. Sam uzależniony mimo wszystko zwykle nie posiada wystarczająco silnej własnej woli, by być w stanie zwalczyć problem. Nieoceniona staje się tutaj pomoc psychologa, najlepiej w ośrodku terapeutycznym, gdzie proces odzyskiwania przez pacjenta kontroli nad własnym życiem może przebiegać w sposób kontrolowany.

Czynnik psychologiczny

Każdy nałóg tak naprawdę rozpoczyna się od czynnika fizycznego. Nie oznacza to oczywiście, że czynnik fizyczny nie istnieje. W wielu przypadkach jest bardzo silny, ale to od momentu, kiedy wewnętrzny głos każe nam folgować uzależnieniu, zaczyna się prawdziwe uzależnienie. Wewnętrzny głos obiecuje nam, że kolejna porcja uzależniającej nas rzeczy będzie sposobem na poradzenie sobie, poprawienie samopoczucia czy po prostu jest konieczna. Specjalista psycholog skutecznie pomaga w zwalczaniu tego typu zjawisk.

Uzależnienia

Alkohol – alkoholizm jest najczęściej dotykającym Polaków uzależnieniem. Sięganie po alkohol w odpowiedzi na różnego rodzaju stres i traumę jest u nas niestety czynnikiem uwarunkowanym kulturowo. Pojawia się on w najróżniejszych sytuacjach, często rytualnie i nie ma w zasadzie okoliczności, w których byłby on niepożądany. Alkoholizm jest chorobą całego świata, ale tylko w Rosji i na Ukrainie jest bardziej rozpowszechniony niż w Polsce. Nie można go całkowicie wyleczyć, ale alkoholik otrzymujący odpowiednią pomoc może być trzeźwy.

Leki – lekomania jest coraz częściej diagnozowanym schorzeniem, już nie tylko wśród farmaceutów mających łatwy dostęp do bardzo różnych specyfików.  Wiele leków może uzależniać, a te o działaniu psychotropowym robią to zdecydowanie najszybciej, szybciej nawet od alkoholu. Bardzo dużym ryzykiem jest ponadto przedawkowanie leków, gdyż ich działanie przyjemne z czasem jest coraz słabsze, a negatywne działania uboczne nasilają się. Nieraz potrzebne jest płukanie żołądka i hospitalizacja.

Narkotyki – narkomanię i kontakty z dopalaczami uznaje się obecnie za najniebezpieczniejsze z uzależnień. Działanie najsilniejszych narkotyków (kokaina, amfetamina, heroina) na organizm człowieka jest tak silne, że próba zakończenia uzależnienia od nich może skończyć się śmiercią. Regularnie przyjmowane substancje tego typu tworzą złudną odporność, która znika w czasie detoksu i przyjęcie normalnej dla narkomana dawki potrafi być zabójcze. Za jeszcze groźniejsze uznaje się popularne w ostatnim czasie dopalacze, które są formą narkotyków, ale o bliżej nieokreślonym składzie i działaniu. Samo ich jednorazowe przyjęcie może okazać się tragiczne w skutkach, a próby walki z nimi są mało skuteczne.

Internet – siecioholizm staje się coraz powszechniejszy. Problem pojawia się w chwili, kiedy łatwo dostępny Internet i podobne media przestają być pomocą w pracy i nauce, środkiem do celu, a stają się celem samym w sobie. Problem coraz częściej dotyka już nawet dzieci i młodzież, a naukowcy apelują, by rodzice zwracali baczną uwagę na sposób postępowania ich dzieci. Sam Internet zabić nie może, ale alienacja i niestabilność psychiczna wywołana uzależnieniem od niego nieraz prowadzi do samobójstw.

Hazard – hazard jest wciągający i atrakcyjny, daje dreszczyk emocji, ale często pojawiają się problemy z kontrolą jego skali. Łatwo można przegrać cały majątek.

Podsumowanie

Praprzyczyną wszystkich problemów z uzależnieniami jest stres wynikający z wymogów współczesnego świata. Pogłębiają go wszelkie niepowodzenia i konflikty, jak również tkwiące w nas kompleksy. Zjada to człowieka od wewnątrz. Używka nie rozwiąże problemu, a może go nawet nasilić. Jeśli sami widzimy w sobie problem lub dostrzegamy go u najbliższych, nie możemy pozostać bierni.

Artykuł powstał we współpracy z właścicielem Prywatnego Centrum Terapii Uzależnień „Pensjonat Koninki”: www.terapie.net.pl

Previous Rozpoczęcie biegania bez przygotowania może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych
Next Jaskrawe kolory, duże dekolty i mocny makijaż podczas rozmowy kwalifikacyjnej mogą przekreślić szanse na pracę

Może to Ci się spodoba

Zdrowie i Uroda 0 Comments

Zabiegi medycyny estetycznej powinny być wykonywane w odpowiedniej kolejności

Najlepiej zacząć od zabiegów regenerujących, rewitalizujących i nawilżających skórę, a dopiero na koniec zastosować kwas hialuronowy czy botoks – radzą dermatolodzy. W ten sposób skóra twarzy zostanie poddana kompleksowej pielęgnacji, a

Zdrowie i Uroda 0 Comments

Czym jest efekt jojo? Jak można go uniknąć?

Większość z nas wie, nawet jeśli sama nie przeszła przez ten proces, że skuteczne odchudzanie wymaga czasu i samozaparcia. Jeśli będziemy przestrzegać wszystkich zaleceń dotyczących stylu życia i zasad diety

Zdrowie i Uroda 0 Comments

Nigdy nie namawiam kobiet do zmiany rysów twarzy

Lada dzień ruszają nagrania do trzeciego sezonu programu „Niezwykłe przypadki medyczne”. Dr Krzysztof Gojdź nie kryje radości z tego, że znów będzie mógł pomagać ludziom poradzić sobie z defektami, których nie można usunąć w tradycyjny

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź