Katar, przeziębienie czy zapalenie zatok?

Katar, przeziębienie czy zapalenie zatok?

Zatkany nos i towarzyszący mu ból głowy dopada niemal każdego między jesienią, a wiosną. Czasem trudno ocenić samodzielnie, czy to tylko przeziębienie, czy już zapalenie zatok. Według najnowszego raportu „Jak Polacy leczą zatoki? – www.leczzatoki.pl”* jest to kwestia wciąż nie w pełni zrozumiana.

Aż 80% ankietowanych chorujących na zatoki przyznało, że ich problem trwa ponad pół roku, a 55% mierzy się z nim dłużej niż dwa lata. Przewlekłość chorób zatok jest mniejsza u dzieci, ale aż 1/3 matek dzieci chorujących na zatoki przyznaje, że problem trwa od co najmniej dwóch lat. Najpowszechniejszą, a przy tym najczęściej nawracającą dolegliwością jest niedrożność nosa. Występuje ona u 75% osób cierpiących na problemy zatokowe, a u 2/3 z nich powraca często lub trwa niemal bez przerwy. Brak możliwości swobodnego oddychania przez nos oceniany jest jednoznacznie jako uciążliwy. Pod twierdzeniem tym podpisuje się 70% chorujących na zatoki. Dokuczliwe są również inne wymieniane przez badanych objawy schorzenia: wodnisty katar (61% wskazań), bóle głowy (54%) czy ogólne osłabienie organizmu (50%) i gorączka (45%). Wszystkie wspomniane objawy występują także w przypadku przeziębienia, co może być mocno dezorientujące.

Jak Polacy radzą sobie z dolegliwościami?

Najczęściej stosowanymi metodami zwalczania objawów takich jak zatkany nos, katar, ból głowy, gorączka, są leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Korzysta z nich prawie 70% chorych, z czego ponad 2/3 – często lub bardzo często. Niemal równie popularną grupą środków przynoszących ulgę w dolegliwościach zatokowych są różnego rodzaju krople do nosa, płukanki i aerozole. Korzysta z nich 65% osób, z czego aż ¾ – często lub bardzo często. Wspomniane preparaty wykorzystuje się do leczenia objawowego. Powodują one chwilową poprawę samopoczucia, jednak nie leczą przyczyny choroby. Rozwiązania doraźne nie powinny być długotrwale stosowane bez konsultacji z lekarzem, ponieważ mają one skutki uboczne. Tymczasem około 1/4 ankietowanych wskazała, że zarówno leki przeciwzapalne, jak i krople do nosa zwalczają nie tylko objawy, ale też przyczynę choroby. 22% jest zdania, że leki przeciwzapalne można stosować bez obaw o skutki uboczne, a 34% uważa, że krople i aerozole do nosa nie mogą spowodować negatywnych konsekwencji.

Najrzadziej Polacy stosują antybiotyki. 75% osób sięga po nie rzadko lub bardzo rzadko. Są one wprawdzie uważane za najskuteczniejsze spośród dostępnych środków (52% badanych uznało je jako skuteczne), jednak jednocześnie mające najwięcej skutków ubocznych. Tylko 10% osób jest zdania, że nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania tej metody. Dokładnie odwrotny wizerunek mają suplementy diety wspomagające oczyszczanie zatok i działanie błony śluzowej. Są one postrzegane jako  bezpieczne preparaty do długotrwałego stosowania, nie wywołujące skutków ubocznych, jednak niezbyt skuteczne. Około 50% ankietowanych nie wie, że tylko leki podlegają kontroli jakości przez inspekcję farmaceutyczną, natomiast suplementy nie muszą posiadać szczegółowej dokumentacji gwarantującej skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. O tym, że tylko lek posiada właściwości zapobiegania i leczenia chorób, przekonanych jest 50% badanych, a 74% uważa, że celem suplementu jest uzupełnienie diety. Tylko 18% respondentów uważa, że suplementy są w stanie wyleczyć chorobę zatok, podczas gdy lekom ufa w tym względzie 3 razy więcej badanych.

Metodą uznawaną za równie bezpieczną jak suplementy diety, a jednocześnie zdecydowanie skuteczniejszą są leki pochodzenia roślinnego. Aż 74% badanych, którym zdarzyło się choć raz po nie sięgnąć, stosuje je często lub bardzo często. 57% stosujących je osób nie obawia się o skutki uboczne, a 40% uważa, że leczą nie tylko objawy, ale też przyczynę choroby. O możliwości skorzystania z tej grupy preparatów wie jednak tylko 25% osób borykających się z problemami zatokowymi. O lekach pochodzenia naturalnego skutecznych w leczeniu zatok Polacy dowiadują się najczęściej podczas wizyty u lekarza.

O zapaleniu zatok dużo już powiedziano, jednak jak wynika z raportu „Jak Polacy leczą zatoki? – www.leczzatoki.pl”, jest to kwestia wciąż nie w pełni zrozumiana. Chorzy nie odróżniają dolegliwości zatokowych od zwykłego przeziębienia, a w efekcie trudno jest im dobrać odpowiednie leczenie – skuteczne, bezpieczne i przeciwdziałające nawrotom. Nie do końca też odnajdują się w gąszczu informacji o różnych grupach środków. W szczególności nie wiedzą, jakie gwarancje daje im lek, a jakie suplement. Świadczy to o dużej potrzebie kontynuowania edukacji w tym zakresie.

Więcej informacji i porad dotyczących zapalenia zatok dostępnych na: www.leczzatoki.pl.

Previous Coraz więcej Polaków choruje na nowotwory skóry
Next Do księgarń trafiła książka „Na Giewont się patrzy”. Przedstawia życie polskich górali

Może to Ci się spodoba

Zdrowie i Uroda 0 Comments

Diagnoza genetycznych chorób dziecięcych znacznie krótsza dzięki nowej metodzie badań

Metoda sekwencjonowania nowej generacji pozwala jednocześnie przeanalizować wszystkie geny potencjalnie odpowiedzialne za chorobę, która jest podejrzewana przez lekarza. Dzięki temu możliwe jest szybsze wykrycie dziecięcych chorób genetycznych i wdrożenie odpowiedniego leczenia. – Dotychczas

Zdrowie i Uroda 0 Comments

Mezoterapia – metoda na wypadające włosy

Włosy są wielkim atutem każdego człowieka – piękne i zadbane potrafią dodać atrakcyjności, natomiast przyklapnięte, cienkie, tłuste, czy po prostu brzydkie włosy raczej owej atrakcyjności ujmują. Niestety, niektórzy nawet jeśli

Zdrowie i Uroda 0 Comments

Popularny na świecie zabieg kosmetyczny OxyGeneo coraz popularniejszy w Polsce

Zabieg OxyGeneo to innowacyjna metoda pielęgnacji 3 w 1. Polega na optymalnym złuszczeniu i oczyszczeniu zewnętrznej warstwy naskórka, zwiększeniu naturalnego dotlenienia komórek skóry od wewnątrz oraz zapewnieniu infuzji cennych składników rewitalizujących. Zabieg jest

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź