Dokumentacja techniczna – co warto wiedzieć

Dokumentacja techniczna – co warto wiedzieć

Termin ten stanowi problem dla wielu przedsiębiorców. Co to jest dokumentacja techniczna? Jak ją gromadzić i przechowywać?

Warto zaznaczyć, że dokumentacja techniczna nie zawsze składa się z jednego dokumentu. Czasami dokumentacja może składać się z wielu dokumentów.

Karta charakterystyki

Dokument ten jest ważny dla substancji i mieszanin chemicznych, ale także dla produktów. Karta charakterystyki opisuje skład produktu, sposób postępowania z nim oraz potencjalne zagrożenia. Jest to podstawowy element dokumentacji i powinien być wymagany w wielu przypadkach. Karta charakterystyki jest wymogiem prawnym, przypominamy! Powinna być bezpłatna i zgodna z przepisami. Jeśli nie jest prawidłowo skonstruowana, możesz zażądać jej aktualizacji lub korekty!

Karta charakterystyki produktu

Często spotykana jest przy urządzeniach elektrycznych, ale nie zawsze. Jest to bardziej informacja o parametrach technicznych i fizycznych produktu. Będzie bardzo przydatna dla technologów. Nie zawiera składu, więc nie powinna być jedynym dokumentem w kolekcji.

Przeczytaj także: Plusy i minusy druku cyfrowego

Deklaracja zgodności

Polskie prawo jest skomplikowane. Jeden wyrób może być objęty wieloma aktami prawnymi. Często tworzone są tak zwane „deklaracje” zgodności. Jest to miejsce, w którym producent lub dystrybutor określa, z jakimi przepisami produkt jest zgodny.

Karta produktu

Choć można nią opisać praktycznie wszystko, to najczęściej jest to „reklamówka” lub broszura, która jest związana z produktem. Nie powinien to być jedyny dokument w zestawie.

Dokument REACH

Dokument ten jest ważny, ponieważ stwierdza, czy substancje chemiczne zawarte w produkcie, lub jego własna postać, są zarejestrowane w ramach REACH. Dokument ten często będzie zawierał dodatkowe informacje na temat rejestracji lub braku rejestracji. Niestety, nie ma standardowego szablonu dla tego dokumentu.

Dokumentacja dla SVHC

Dokumentacja wymagana przez ECHA do stwierdzenia obecności lub braku substancji z listy SVHC w artykule. Ważne jest, aby ją posiadać, ponieważ posiadanie tych substancji może być często wymogiem prawnym.

Dokumentacja CE

Ważne jest, aby posiadać dokumentację, że produkt spełnia wymagania systemu CE, gdy importujesz towary, zwłaszcza z Chin.

Dokumentacja dotycząca bezpieczeństwa i zdrowia

Czasami przepisy wymagają dowodu, że jakość spełnia wymogi prawne w zakresie bezpieczeństwa i zdrowia.

Dokument legalności drewna (m.in. FSC i PEFC)

Zdarza się, że wyroby z drewna i produkty drewnopochodne wymagają odpowiednich certyfikatów lub dokumentów, które są związane z EUTR (Europejskie Rozporządzenie w sprawie legalności pochodzenia produktów z drewna).

Dokumentacja techniczna nie zawsze musi zawierać wszystkie wyżej wymienione dokumenty.

Wskazane jest, aby wszystkie dane o wyrobie przechowywać w osobnej teczce. Jeżeli posiadamy wszystkie niezbędne dokumenty dotyczące danego wyrobu, łatwiej będzie nam się bronić podczas kontroli.

Czasami o dokumenty mogą prosić również dalsi konsumenci. Zdarza się, że producenci przekazują inspektorom podstawowe dokumenty.

Najważniejszymi dokumentami w polskim i europejskim prawie są bez wątpienia karty charakterystyki, dokumentacja REACH i SVHC. Dla organów kontrolnych ważnym dokumentem jest Deklaracja Zgodności.

Previous Łysienie - zapobieganie, leczenie i porady
Next Torba na siłownię lub WF - Na co zwrócić uwagę?

Może to Ci się spodoba

Podróże 0 Comments

Julia Pietrucha marzy o podróży na motocyklu przez Amerykę Południową

Aktorka niedawno wróciła z Hawajów, a już myśli o kolejnych podróżach. Chciałaby wybrać się na Madagaskar, a także do Ameryki Południowej. Gwiazda twierdzi, że decyzje o wyjeździe często podejmuje, gdy znajdzie okazyjne bilety

Podróże 0 Comments

Niskobudżetowe wakacje w Polsce – 3 sprawdzone pomysły

Sezon wakacyjny w pełni. Jedni planują urlop na lipiec, inni na sierpień, a jeszcze inni – na wrzesień. Lato to tak piękna pora roku, że grzech nie wziąć kilku dni

Podróże 0 Comments

Elżbieta Dzikowska zachęca do podróży po Polsce i odkrywania nieznanych dotąd zakątków

Zgodnie z powiedzeniem „cudze chwalicie, swego nie znacie” Elżbieta Dzikowska, która ma na swoim koncie wiele zagranicznych wojaży, teraz zachęca do odkrywania fascynujących, choć może trochę zapomnianych, urokliwych zakątków Polski. Do druku

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź