Jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka – 5 porad

Jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka – 5 porad

Bezpieczeństwo podczas podróży w aucie to podstawa. Dotyczy nie tylko dorosłych, ale też dzieci. Stojąc przed decyzją o zakupie fotelika samochodowego, nie każdy rodzic wie, na co zwrócić uwagę. Kiedy zmienić fotelik na większy? Czy można kupić używany? Czym są testy ADAC? Pytania się mnożą, a odpowiedzi nie zawsze są proste i jasne. Zanim zdecydujemy się na zakup wybranego modelu fotelika, warto jednak poznać na nie odpowiedzi. Przecież od tego zależy bezpieczeństwo i komfort podróży naszego dziecka.

Ważna jest waga, nie wiek

Fotelik powinien być dopasowany do auta, w którym będzie jeździć dziecko. Dodatkowo powinien być funkcjonalny — prosty w zamontowaniu i użytkowaniu. Ważne jest, aby był dopasowany do wagi i wzrostu naszego malucha. Wiek jest drugorzędną sprawą. W zależności od wagi, wzrostu i wieku dziecka, producenci dzielą przeważnie foteliki na trzy grupy:

Grupa 0+ – fotelik przeznaczony dla dzieci o wadze 0-13 kg, wzroście 40-85 cm; czyli średnio do 12 miesiąca życia
Grupa 1 – fotelik przeznaczony dla dzieci o wadze 9-18 kg, wzroście 80-105 cm; czyli średnio do 4 roku życia dziecka
Grupa 2/3 – fotelik przeznaczony dla dzieci o wadze 15-36 kg, wzroście 100-150 cm; czyli do około 12 roku życia

Fotelik samochodowy – system zabezpieczenia

Foteliki uznawane za bezpieczne, posiadają odpowiedni system zabezpieczenia. Isofix to międzynarodowy system mocowania pozwalający na szybki, poprawny, a zarazem bezpieczny montaż fotelika samochodowego, bez użycia pasów bezpieczeństwa. Pamiętajmy jednak, że nie każde auto jest wyposażone w ten system. Przez zakupem fotelika warto zatem sprawdzić, czy nasze auto posiada specjalne mocowania Isofix. W autach wyprodukowanych po 2006 roku to standard — sprawdźmy zatem szczególnie auta wyprodukowane wcześniej.

ADAC – testy bezpieczeństwa

Niemiecki klub automobilowy ADAC od lat prowadzi testy fotelików samochodowych biorąc pod uwagę ich bezpieczeństwo, sposób i komfort użytkowania, ergonomię i obecność szkodliwych substancji. Publikowane zestawienia wskazują, który sprzęt jest wyższej, a który niższej jakości. Odnosząc się do testów ADAC, w łatwy sposób można sprawdzić czy model fotelika, który chcemy zakupić, spełnia podstawowe normy.

Gdzie kupić fotelik?

Na forach internetowych i w ogłoszeniach można znaleźć mnóstwo fotelików używanych, które kuszą niską ceną. Jednak, nie znając pełnej historii używanego fotelika, najlepiej kupić nowy w sklepie. Wtedy mamy 100% pewność, że nadaje się użytkowania. Pomimo atrakcyjnego wyglądu zewnętrznego, fotelik, który brał udział w wypadku, może posiadać wewnętrzne uszkodzenia, które w znaczący sposób obniżają bezpieczeństwo jego dalszego użytkowania.

Wymiana fotelika na większy

Dzieci szybko rosną. Po zakupie pierwszego fotelika niebawem przychodzi pora na zakup kolejnego. Fotelik niemowlęcy wymienia się na nowy model, kiedy waga dziecka przekracza 13 kg. Innym wyznacznikiem jest wystawanie głowy dziecka poza oparcie fotelika. Zdarza się też, że dziecku po prostu przestaje być w dotychczasowym foteliku niewygodnie, co zgłasza płaczem bądź niechęcią do podróży samochodem. Obserwujmy więc dziecko, a na pewno wyczujemy odpowiedni moment na zmianę fotelika do auta.

Previous Edukacja seksualna powinna być już od szkoły podstawowej
Next Nie jestem rozrzutna, choć powinnam bardziej oszczędzać

Może to Ci się spodoba

Podróże 0 Comments

Przy wyborze miejsca na zimowy wypoczynek należy sprawdzić dostosowanie ośrodka wypoczynkowego do rodzin z dziećmi

Podstawą udanego i bezpiecznego wyjazdu z dzieckiem na ferie jest wybór odpowiedniego ośrodka wypoczynkowego. W żadnym wypadku nie można jechać w ciemno, bez wcześniejszego sprawdzenia warunków lokalowych, menu i atrakcji dla dzieci. Najlepszą opcją są hotele

Podróże 0 Comments

Jestem Polką z krwi i kości. Chcę mieszkać w Polsce do końca życia

Dziennikarka nigdy nie myślała o wyprowadzce z Polski, choć w wielu miejscach świata czuła się wyjątkowo dobrze. Jednym z takich miejsc jest Afryka. Gwiazda TVN twierdzi jednak, że choć może podróżować w najdalsze zakątki świata, zawsze

Podróże 0 Comments

Prawie 7,5 mln Polaków spędzi w tym roku wakacyjny urlop za granicą

Na wakacje w tym roku wyjedzie rekordowe 18,5 mln Polaków – wynika z raportu Mondial Assistance „Plany wakacyjne Polaków”. Choć większość planuje wypoczynek w kraju, szybko rośnie grupa, która wybiera zagraniczny wyjazd. Najpopularniejsze

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!