W jakim stroju uprawia się triathlon?

W jakim stroju uprawia się triathlon?

Dzięki rosnącej popularności sportów wytrzymałościowych, również triathlon doczekał się w naszym kraju sporego zainteresowania ze strony licznych amatorów, którym zależy na poznaniu granic wytrzymałości swoich organizmów. Co warte podkreślenia, triathlon to często naturalne rozwinięcie pasji związanej z bieganiem czy kolarstwem, w związku z czym wiele osób zaczynających uprawiać tę specyficzną dyscyplinę sportu, dysponuje już częścią potrzebnego wyposażenia. Czego zatem potrzeba do uprawiania triathlonu?

Trzy w jednym, czyli czym jest triathlon?

Triathlon to połączone ze sobą trzy niezależne dyscypliny sportu. Każdy osoba uprawiająca triathlon, równocześnie uprawia pływanie, kolarstwo i bieganie (taka kolejność obowiązuje podczas oficjalnych zawodów triathlonowych). W związku z tym każdy triathlonista powinien zaopatrzyć się w trzy niezależne komplety strojów treningowych dopasowanych do specyfiki każdej z wymienionych dyscyplin sportu. W praktyce część triathlonistów sięga po odzież uniwersalną – specjalistyczne stroje triathlonowe, jedno lub dwuczęściowe, dzięki czemu możne zaoszczędzić nieco czasu na zmianach, przy przechodzeniu z jednej dyscypliny sportu w kolejną. Oczywiście, jeśli w danym momencie trenujemy bieganie, nie musimy korzystać z dość drogiego stroju triathlonowego. W takim przypadku wystarczy zaopatrzyć się po prostu w wygodne spodenki, ewentualnie spodnie biegowe, koszulkę i gdy jest zimniej, w bluzę czy kurtkę do biegania. Podobnie jest w przypadku treningów kolarskich.

Strój kolarski i biegowy, a strój do pływania

W odróżnieniu od klasycznych strojów sportowych, które zapewniają wysoki komfort termiczny i pełnię swobody ruchów podczas biegu lub jazdy rowerem na czas, do pływania w otwartych akwenach wodnych triathloniści najczęściej używają specjalnych pianek z neoprenu (materiał o unikalnych właściwościach, wykorzystywany m.in. do produkcji strojów dla płetwonurków). Kostiumy z neoprenu chronią przed szybkim wychłodzeniem organizmu, a przy okazji zapewniają lepszą wyporność w wodzie, dzięki czemu pływanie jest bezpieczniejsze i mniej męczące dla sportowca. Oczywiście podczas treningów w basenie tego typu kostium nie jest wymagany. Jeśli jednak planujesz start w oficjalnych zawodach triathlonowych, warto sięgnąć po piankę, zwłaszcza gdy na zewnątrz jest nieco chłodniej. Jeśli chcesz się dowiedzieć czegoś więcej na temat pianek triathlonowych lub innych elementów podstawowego wyposażenia triathlonisty polecamy  przeczytać poradnik z ogólnymi wskazówkami na temat wyboru odzieży i przydatnych akcesoriów sportowych do triathlonu.

Triathlon to niezwykle wciągająca, ale i wymagająca dyscyplina sportu, również pod kątem skompletowania odpowiedniego wyposażenia, które daje możliwość osiągania lepszych wyników sportowych. Odpowiednio dobrany strój to najprostszy sposób na zapewnienie sobie możliwie wysokiego poziomu komfortu i bezpieczeństwa podczas treningów oraz startów w oficjalnych zawodach triathlonowych. Dlatego warto przyłożyć się do skompletowania stroju dopasowanego do własnych potrzeb.

Previous Kosmetyki mineralne - czym są Earthnicity
Next Moda na wesela w plenerze

Może to Ci się spodoba

Zdrowie i Uroda 0 Comments

Magdalena Różczka namawia do profilaktyki raka piersi i samobadania w domu specjalnym urządzeniem

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór wśród kobiet w Polsce – rocznie z jego powodu umiera 5 tys. pacjentek. Wcześnie wykryty jest uleczalny, znaczna część kobiet zgłasza się jednak do lekarza w zbyt

Zdrowie i Uroda 0 Comments

Szczyt zachorowań na nowotwory krwi wśród dzieci przyda między 1 a 5 rokiem życia

Co czwarty chory z nowotworem krwi musi zrezygnować z pracy, a kolejne 28 proc. musi znacznie ją ograniczyć – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Fundacji DKMS. Blisko 60 proc. rodziców zaprzestało jakiejkolwiek

Zdrowie i Uroda 0 Comments

Kosmetyki naturalne wskazane do pielęgnacji skóry noworodków

Zdaniem ekspertów, kosmetyki naturalne są odpowiednie dla pielęgnacji skóry dziecka, ponieważ jej nie podrażniają, chronią przed zaczerwienieniem, pomagają w leczeniu różnych zmian skórnych typu wysypki, krostki czy odparzenia pieluszkowe, a także dogłębnie nawilżają.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!