Tańsze wakacje dla studentów? Jest na to sposób.

Tańsze wakacje dla studentów? Jest na to sposób.

Wakacje studenta trwają do końca września. Wielu żaków okres letni przeznacza na pracę, jednak przed rozpoczęciem nauki warto znaleźć parę dni na wypoczynek. Biura podróży proponują wiele promocyjnych wycieczek, a ceny w popularnych miejscowościach wypoczynkowych poza sezonem są o połowę niższe. Dodatkowo student może korzystać z wielu przywilejów i zniżek lub łączyć pracę z odpoczynkiem.

W Polsce działa ponad 400 uczelni publicznych i prywatnych. Jednak z powodów demograficznych z roku na rok maleje liczba studentów. Rekordowy był rok akademicki 2005/2006 – wtedy naukę na wszystkich polskich uczelniach pobierało prawie 2 miliony żaków. Od tamtego czasu stopniowo spada liczba uczących się młodych Polaków – w ostatnim roku było ich nieco ponad 1,4 mln osób. Pomimo tendencji spadkowej, Polska pozostaje w ścisłej czołówce europejskiej pod względem liczby studentów. Więcej uczących się w szkołach wyższych jest tylko w Niemczech (2 286 tys.) i we Włoszech (1 837 tys.).

-W Polsce młodzi ludzie chętnie kształcą się na wyższych uczelniach, nawet gdy muszą jednocześnie uczyć się i pracować. Student nie może jednak zapomnieć o odpoczynku. Warto pomyśleć wtedy o wakacjach we wrześniu, co może okazać się tańszą alternatywą w stosunku do odpoczynku w sezonie wysokim – zauważa przedstawiciel Ferratum Money. – Wielu studentów najpierw zatrudnia się sezonowo, a potem zarobione pieniądze przeznacza na wypoczynek. Inny sposób na sfinansowanie wakacji to odkładanie drobnej sumy co miesiąc przez cały rok. Można także wesprzeć się pożyczką – podkreśla specjalista Ferratum Money.

Sytuacja finansowa polskiego studenta

Badanie Centrum Analiz Niezależnego Zrzeszenia Studentów pokazuje, że większość polskich studentów pracuje w trakcie studiów. Najczęściej żacy zatrudnieni są w oparciu o umowy cywilnoprawne (umowy zlecenie, umowa o dzieło) i zarabiają niewielkie kwoty – około 1 tys. zł. Z danych tych wynika, że tylko 40% studentów jest zadowolonych ze swojej sytuacji finansowej. Nie jest to zaskakujące, skoro w porównaniu z europejską średnią polski żak zarabia bardzo mało. Student w Szwecji może liczyć na kwotę 5,5 tys. zł, a w Czechach czy Słowenii – 2,4 tys. zł.

Prawie 40% polskich studentów mieszka z rodzicami ze względów finansowych. Ci żacy, którzy mieszkają poza rodzinnym domem (np. w akademiku lub wynajętym pokoju), przeznaczają nawet 40% swojego budżetu na czynsz. Największy miesięczny wydatek studenta to opłata za wynajęty pokój lub akademik, drugie miejsce zajmuje wyżywienie i czesne. Co ciekawe, okazuje się, że polski student potrafi oszczędzać. Około 2/3 żaków deklaruje, że odkłada około 100 zł miesięcznie, znaleźli się również tacy, którzy oszczędzają większe sumy. Czy tylko takie osoby mają szansę na wyjazd wakacyjny? Niekoniecznie.

Sposoby na tanie wakacje dla studenta

Student nie należy przeważnie do osób zamożnych, więc często chce spędzić wakacje taniej, ale atrakcyjnie. Nic dziwnego, że szuka przeważnie ofert okazyjnych. Nie od dziś wiadomo, że najlepiej się podróżuje w grupie, zatem najlepiej wypoczywać w gronie przyjaciół. Dzięki temu ograniczymy koszty noclegu i transportu. Do najtańszych sposobów przemieszczania się należy autostop, pociąg lub autobus. Gdy student ma własny samochód, może za pośrednictwem Bla Bla Car czy Carpooling znaleźć pasażerów podróżujących w tym samym kierunku. Jeśli żak wybiera się na wakacje za granicę, może skorzystać z oferty tanich linii lotniczych.

Najtańszą metodą noclegu jest rozbicie namiotu na polu namiotowym lub campingu. Jeśli podróżuje się w grupie, najlepiej wynająć mieszkanie lub wieloosobowy pokój w pensjonacie czy hotelu, dzieląc między sobą koszty.

Innym sposobem na tanie wakacje jest połączenie pracy z wypoczynkiem. Decydując się na zatrudnienie na niepełny etat w nadmorskim kurorcie, student może część czasu poświęcić na zarabianie pieniędzy, a część – na zwiedzanie lub plażowanie. Studenci mogą również korzystać z praktyk letnich lub staży, które często są organizowane za granicą. Do wyboru mają też Workcamps, czyli obozy wolontariuszy, które łączą wyjazd zagraniczny z pomocą potrzebującym.

Jak student może sfinansować wakacje?

Polski student to osoba pełnoletnia, pracująca i często oszczędzająca. Jednak wydatki polskich żaków są dość wysokie w stosunku do zarobków. Wyjazd wakacyjny do Bułgarii, Grecji czy Turcji w ofercie Last Minute to koszt od 670 zł za siedmiodniowy pobyt. Nie każdego żaka stać na taki wydatek. Najlepszym sposobem na sfinansowanie letniego wypoczynku są oczywiście oszczędności lub wsparcie rodziców. Nie każdy żak może jednak liczyć na taki zastrzyk gotówki. Wtedy dobrym rozwiązaniem może okazać się zaciągnięcie pożyczki na raty. Dziś nie ma już problemu, żeby pożyczyć pieniądze błyskawicznie przez internet. Wiele firm pożyczkowych kieruje swoją ofertę także do młodych osób, które ukończyły 18 lat. Zazwyczaj wystarczy wejść na stronę internetową pożyczkodawcy, wypełnić wniosek i już po kilkunastu minutach pieniądze są na koncie pożyczkobiorcy. Dużą zaletą takiego rozwiązania są mniej skomplikowane formalności niż w banku i ogromna wygoda pożyczania. Do tego często można zaciągnąć darmową pożyczkę bez żadnych kosztów, gdy jest się nowym klientem.

Studenckie życie nie może składać się tylko z nauki i pracy. Ważny jest także relaks i wypoczynek. Wakacje to idealny czas, aby naładować akumulatory przed nowym rokiem akademickim. Wystarczy trochę pomysłowości i uporu, aby wypocząć w atrakcyjnym miejscu, nie rujnując przy tym studenckiego budżetu.

Previous Walka o prawa kobiet trwa. Nadal nie czuję równości, zwłaszcza w pracy
Next Gdzie na weekend po Europie?

Może to Ci się spodoba

Podróże 0 Comments

Rejsy turystyczne – niezapomniany weekend na morzu

Coraz więcej osób, w obawie o swoje bezpieczeństwo, szuka alternatyw dla podróży samolotem. Niektórzy wybierają podróże po Polsce, inni podróżują na dłuższe dystanse autem lub motorem, jeszcze inni zostają po

Podróże 0 Comments

Rodzinne wycieczki rezerwuje coraz więcej Polaków

Duński Legoland jest najstarszym i największym parkiem rozrywki z klockami LEGO. Na 14 hektarach powierzchni i w 8 krainach tematycznych znajduje się mnóstwo atrakcji i dekoracji zbudowanych z aż 65 milionów klocków. Rocznie to miejsce przyciąga

Podróże 0 Comments

15 lat temu w Maroku jako blondynka nie mogłam wyjść poza hotel

Aktorka jest zachwycona Marokiem. Jej zdaniem to idealne miejsce na spędzenie wakacji. Aktorka odwiedziła Maroko dwukrotnie, kilkanaście lat temu nie mogła jednak opuścić swobodnie poruszać się po ulicach. Dzięki swym blond

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź