Rodzaje implantów zębowych

Rodzaje implantów zębowych

Implanty zębowe można dzielić na bardzo dużo różnych rodzajów, stosując do tego całe mnóstwo kryteriów. Najczęściej jednak stosuje się podziały dotyczące tego, z jakich materiałów wykonany jest sam implant sensu stricte, czyli mocowanie nowego zęba w dziąśle, jak również to, z ilu faz będzie składało się leczenie implantologiczne.

Implanty tytanowi i implanty cyrkonowe

Prawdziwym przełomem w implantologii było pojawienie się implantów tytanowych, które były naturalnym następstwem wielkiej rewolucji w medycynie, która pozwoliła nam odkryć znaczenie tego materiału dla organizmu człowieka. Tytan jest bowiem substancją bioneutralną, co oznacza, że praktycznie nie dochodzi do żadnych interakcji pomiędzy nim i organizmem człowieka. Dzięki temu może on być wszczepiany w organizm ludzki bez ryzyka rozwinięcia się negatywnych zjawisk, takich jak chociażby oksydacja (rdzewienie) wszczepionego elementu.

U wyjątkowo małej grupy pacjentów pojawiają się reakcje alergiczne. Tytan niestety nie jest bez wad i zamiast niego coraz częściej stosuje się cyrkon, czyli specjalny materiał kompozytowy ceramiczny. Elementy cyrkonowe są droższe od elementów tytanowych, ale gwarantują pełną neutralność biologiczną i dają pewność, że organizm nie zareaguje negatywnie na pojawienie się implantu. Co równie istotne, są one także odpowiedzią na pojawiający się czasami efekt uboczny utraty zęba naturalnego polegający na tym, że dochodzi do recesji dziąsła. W wyniku tego fragment implantu może zostać odsłonięty, co samo w sobie nie jest szkodliwe, ale tytan posiada charakterystyczny srebrzysty kolor, co mocno zaburza estetykę. Implanty cyrkonowe są w kolorze kości słoniowej, co współgra z kolorem zębów.

Sprawdź także http://zielonabazylia.pl/k,lgee >>

Implanty jednofazowe i implanty dwufazowe

Implantacja zęba to zabieg składający się zawsze z dwóch czynności. Pierwsza z nich polega na wszczepieniu implantu właściwego w wyrostek zębowy, który jest naturalnym miejscem przebywania korzenia zębowego. Drugą czynnością jest nałożenie na implant ceramicznej korony zębowej, która będzie pełniła wszystkie funkcje naturalnej korony zębowej. W przypadku najprostszego leczenia implantologicznego, leczenia jednofazowego, możliwe jest przeprowadzenie obu tych czynności jednocześnie. Nie zawsze jednak implanty jednofazowe mogą być zastosowane.

W przypadku, kiedy dochodzi do recesji wyrostka zębowego, a proces ten czasami rozpoczyna się już w momencie utraty zęba, konieczne jest zastosowanie implantów dwufazowych, czyli takich, w których pojawia się proces osadzania implantu zębowego, a nie tylko jego swoistego wkręcania w kość, mówiąc obrazowo. Czasami wymagane jest nawet chirurgiczne wykonanie podbudowy kości w celu lepszego osadzenia implantu. Taki implant jest potem przykrywany dziąsłem i nawet przez kilka miesięcy może trwać jego zespalanie się ze szczęką. Dopiero po tym okresie, kiedy implant jest już mocno wrośnięty w kość, możliwe jest założenie korony zębowej, co oczywiście wymaga wcześniejszego rozcięcia dziąsła i odsłonięcia implantu. Zazwyczaj jest to długofalowo lepsza metoda.

Previous Trwała depilacja we własnym domu - czy warto?
Next Black Friday 2019 - co to jest i kiedy będzie?

Może to Ci się spodoba

Zdrowie i Uroda 0 Comments

Wady wzroku – jak zbadać oczy i wybrać okulary?

Aby prawidłowo skorygować swoje widzenie i zapobiec rozwojowi wady wzroku, należy skonsultować się ze specjalistą. Samodzielne dobieranie szkieł grozi pogorszeniem stanu wzroku lub brakiem działania okularów. W jaki sposób prawidłowo

Zdrowie i Uroda 0 Comments

Joanna Horodyńska zrobiła testy DNA pod kątem diety. Chce się dowiedzieć, co powinna jeść i jaki sport uprawiać

Stylistka podkreśla, że nie znosi w życiu nudy i stagnacji. Wciąż chce się rozwijać, poszukuje ciekawych wyzwań i próbuje czegoś nowego. Lubi być zmęczona pracą, a później chce dobrze wypocząć. Jedną z najważniejszych kwestii jest

Zdrowie i Uroda 0 Comments

Zabiegi medycyny estetycznej w salonach kosmetycznych często wykonywane są przez osoby bez kwalifikacji

Lekarze medycyny estetycznej przestrzegają, by nie poddawać się zabiegom u osób, które nie mają wystarczających kwalifikacji zawodowych. Dla przykładu, jeśli kosmetolog proponuje zabieg z użyciem botoksu czy kwasu hialuronowego już powinna się zapalić

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź