Kołdra sensoryczna – opis, właściwości, sposób produkcji

Kołdra sensoryczna (lub inaczej kołdra obciążeniowa), to kołderka terapeutyczna, przeznaczona dla dzieci cierpiących na różne zaburzenia psychofizyczne, takie jak np. ADHD, zespół Downa, autyzm czy zespół Aspergera.

Używa się jej także przy innych, bardzo rzadkich chorobach genetycznych i zazwyczaj to lekarz zaleca użycie takiej kołderki. Jej głównym zadaniem jest powodowanie nacisku na ciało dziecka w trakcie trwania jeg snu – stymuluje to i pobudza do działania układ proprioceptywny, który odpowiedzialny jest za tzw. „czucie głębokie”, czyli świadomość ułożenia swojego ciała. Receptory proprioceptywny umiejscowione są w mięśniach i ścięgnach i umożliwiają świadome ułożenie kończyn przez dziecko. Ich stymulowanie (poprzez nacisk kołderką) zwiększa świadomość swojego ciała przez dziecko, co bezpośrednio może przełożyć się na poprawę jego koncentracji i skupienia. Kołderki mają działanie rozluźniające, uspokajające i ograniczające zachowania autostymulacyjne.

IMG_4265

INFORMACJE OGÓLNE

Kołdry obciążeniowe są w większości przypadków zrobione z naturalnych materiałów, które są hipoalergiczne, jednak jeżeli dziecko cierpi na jakąkolwiek alergię, to warto zaznaczyć ten fakt przed jej zamówieniem, by uniknąć najmniejszych nawet komplikacji. Sama kołderka jest elastyczna (dopasowuje się do ciała dziecka), więc bardzo istotna jest jej odpowiednia wielkość. Jej głównym zastosowaniem jest przykrywanie dziecka w nocy, jednak z powodzeniem można używać jej także w trakcie dnia – przy drzemce lub po prostu do odpoczynku. Kołdrę sensoryczną oczywiście można prać, jednak należy robić to ręcznie, gdyż pranie w pralce może uszkodzić zarówno kołderkę, jak i samą pralkę. Suszenie musi odbywać się w pozycji poziomej, gdyż pionowe zawieszenie kołdry może (ze względu na jej relatywnie dużą wagę) spowodować jej rozciągnięcie. Rozwiązaniem, które polecamy, jest stosowanie poszewki – można ją wyprać w dowolny sposób, bez ingerencji w strukturę samej kołdry. Jeśli chodzi o same poszewki, to można dowolnie bawić się jej kolorami i dobrać dla dziecka taki, który najlepiej mu się kojarzy. Nie polecamy natomiast stosowania barw jaskrawych, krzykliwych, gdyż mogą one budzić niepewność, niepokój czy nawet agresję. Najlepiej dostosować kolor do preferencji swojej pociechy – możliwe jest nawet użycie jakiegoś motywu czy grafiki.

CHARAKTERYSTYKA KOŁDRY OBCIĄŻENIOWEJ

Kołdry obciążeniowe, przez swoją wagę i właściwości dociskowe, muszą być bardzo starannie dobrane do fizjonomi każdego dziecka z osobna. Nie zastosowanie się do tej zasady może ograniczyć ich działanie, a w najgorszych przypadkach wręcz zaszkodzić dziecku, zwłaszcza, gdy dociążenie jest za duże. Najważniejsze parametry każdej kołdry sensorycznej to:

  1. Waga – najczęściej stosowaną miarą do kołder sensorycznych jest waga stanowiąca od 10 do 15% masy ciała dziecka. Jeżeli więc chcemy zaopatrzyć się w kołderkę, to nie powinniśmy kupować „po kimś”, jeżeli ten ktoś nie ważył tyle samo co nasze dziecko. Jeżeli kołdra będzie za lekka (niedociążona), to nie będzie działać z odpowiednią intensywnością, albo nawet wcale. Jeżeli zaś będzie za ciężka, to zadziała zbyt mocno na receptry, co będzie miało skutek odwrotny do zamierzonego – dziecko, zamiast się uspokoić, pobudzi się.
  2. Rozmiar – kołdra sensoryczna musi po prostu pasować do dziecka i odpowiadać jego wzrostowi. Optymalna długość to taka, która pozwala na swobodne zakrycie stóp dziecka w trakcie snu, a najlepiej z ok. 20 cm zapasem. Jeżeli więc wzrost pociechy wynosi 150 cm, to kołderka powinna mieć długość od 160-170 cm. Należy zwracać na to szczególną uwagę, gdyż zły rozmiar może spodować złe rozłożenie się ciężaru kołdry. Unikajmy zatem fabryk, które produkują kołderki hurtowo, wedle ograniczonych schematów rozmiarowych.
  3. Materiał – kołdry obciążeniowe powinny być wyknane z naturalnych materiałów, a najlepiej sprawdzają się bawełna i flanela. To samo dotyczy się oczywiście poszewek, jednak można zastosować tu większą dowolność i użyć np. poszewki jedwabnej. Najważniejsze, by kolorystycznie odpowiadała dziecku.
  4. Wypełnienie – kołdry sensoryczne muszą mieć odpowiedni rodzaj wypełnienia, gdyż to właśnie ono bierze bezpośredni udział w nacisku na ciało. Najczęściej stosuje się żwirek akwarystyczny i mączkę szklaną.
  • Żwirek akwarystyczny jest najczęściej stosowany do wypełniania kołder obciążeniowych. Ma owalny kształ i jest hipoalergiczny (idealny do stosowania w dowolnych urządzeniach terapeutycznych, gdyż jest bezpieczny i przyjazny dla skóry dziecka). Wyróżnia się temperaturą, która jest o kilka stopni niższa od temperatury ludzkiego ciała. Wydaje też charakterystyczny dźwięk podczas przesypowania.
  • Mączka szklana (w formie granulatu) jest także często stosowany, jednak warto zadać o to, by nie były to mikrokulki, które mogą przedostać się na zewnątrz kołdry przez szwy. Ich wydostanie się może powodwać pieczenie i swędzenie.

Kołdry obciążeniowe – świetna pomoc w terapii

Kołdry sensoryczne to naprawdę świetny sposób uzupełniający terapię chorego dziecka. Ich stosowanie jest terapią samą w sobie, jednak należy pamiętać o pewnych parametrach technicznych, które mogą mieć kluczową rolę w leczeniu. Skontaktuj się ze mną, a na pewno dobierzemy idealną kołderkę dla Twojego dziecka!

Previous Ograniczenie dostępu do pigułki po może zwiększyć liczbę nielegalnych aborcji
Next W jesienno-zimowej kolekcji Evy Grygo dominują głębokie granaty i stalowe szarości

Może to Ci się spodoba

Zdrowie i Uroda 0 Comments

Nowoczesne metody redukowania tkanki tłuszczowej pozwalają stracić nawet 10 cm w obwodzie talii

Najnowsze metody modelowania sylwetki pozwalają redukować nawet głęboko położoną tkankę tłuszczową. Podczas zabiegów wykorzystywane jest pole prądu wysokiej częstotliwości, które prowadzi do podgrzania i likwidacji komórek tłuszczowych. Po serii obejmującej około

Zdrowie i Uroda 0 Comments

Jakość implantów stosowanych w Polsce podczas zabiegu powiększenia piersi różni się

Korekta biustu powinna być przeprowadzana w szpitalu przez doświadczonego specjalistę chirurgii plastycznej. Podstawą kwalifikacji do zabiegu są dobre wyniki badań, m.in. morfologii, czasu krzepnięcia i krwawienia, RTG i USG piersi. Podczas wstępnej konsultacji warto

Zdrowie i Uroda 0 Comments

Rośnie zapotrzebowanie na usługi lecznicze i relaksacyjne

Weekend w SPA to najlepsza propozycja dla osób, którym w nawale obowiązków trudno wygospodarować czas na codzienną pielęgnację ciała i regularne zabiegi kosmetyczne. W salonach usytuowanych w centrum miasta bądź w klimatycznych hotelach można nie tylko odpocząć,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź