Katar, przeziębienie czy zapalenie zatok?

Katar, przeziębienie czy zapalenie zatok?

Zatkany nos i towarzyszący mu ból głowy dopada niemal każdego między jesienią, a wiosną. Czasem trudno ocenić samodzielnie, czy to tylko przeziębienie, czy już zapalenie zatok. Według najnowszego raportu „Jak Polacy leczą zatoki? – www.leczzatoki.pl”* jest to kwestia wciąż nie w pełni zrozumiana.

Aż 80% ankietowanych chorujących na zatoki przyznało, że ich problem trwa ponad pół roku, a 55% mierzy się z nim dłużej niż dwa lata. Przewlekłość chorób zatok jest mniejsza u dzieci, ale aż 1/3 matek dzieci chorujących na zatoki przyznaje, że problem trwa od co najmniej dwóch lat. Najpowszechniejszą, a przy tym najczęściej nawracającą dolegliwością jest niedrożność nosa. Występuje ona u 75% osób cierpiących na problemy zatokowe, a u 2/3 z nich powraca często lub trwa niemal bez przerwy. Brak możliwości swobodnego oddychania przez nos oceniany jest jednoznacznie jako uciążliwy. Pod twierdzeniem tym podpisuje się 70% chorujących na zatoki. Dokuczliwe są również inne wymieniane przez badanych objawy schorzenia: wodnisty katar (61% wskazań), bóle głowy (54%) czy ogólne osłabienie organizmu (50%) i gorączka (45%). Wszystkie wspomniane objawy występują także w przypadku przeziębienia, co może być mocno dezorientujące.

Jak Polacy radzą sobie z dolegliwościami?

Najczęściej stosowanymi metodami zwalczania objawów takich jak zatkany nos, katar, ból głowy, gorączka, są leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Korzysta z nich prawie 70% chorych, z czego ponad 2/3 – często lub bardzo często. Niemal równie popularną grupą środków przynoszących ulgę w dolegliwościach zatokowych są różnego rodzaju krople do nosa, płukanki i aerozole. Korzysta z nich 65% osób, z czego aż ¾ – często lub bardzo często. Wspomniane preparaty wykorzystuje się do leczenia objawowego. Powodują one chwilową poprawę samopoczucia, jednak nie leczą przyczyny choroby. Rozwiązania doraźne nie powinny być długotrwale stosowane bez konsultacji z lekarzem, ponieważ mają one skutki uboczne. Tymczasem około 1/4 ankietowanych wskazała, że zarówno leki przeciwzapalne, jak i krople do nosa zwalczają nie tylko objawy, ale też przyczynę choroby. 22% jest zdania, że leki przeciwzapalne można stosować bez obaw o skutki uboczne, a 34% uważa, że krople i aerozole do nosa nie mogą spowodować negatywnych konsekwencji.

Najrzadziej Polacy stosują antybiotyki. 75% osób sięga po nie rzadko lub bardzo rzadko. Są one wprawdzie uważane za najskuteczniejsze spośród dostępnych środków (52% badanych uznało je jako skuteczne), jednak jednocześnie mające najwięcej skutków ubocznych. Tylko 10% osób jest zdania, że nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania tej metody. Dokładnie odwrotny wizerunek mają suplementy diety wspomagające oczyszczanie zatok i działanie błony śluzowej. Są one postrzegane jako  bezpieczne preparaty do długotrwałego stosowania, nie wywołujące skutków ubocznych, jednak niezbyt skuteczne. Około 50% ankietowanych nie wie, że tylko leki podlegają kontroli jakości przez inspekcję farmaceutyczną, natomiast suplementy nie muszą posiadać szczegółowej dokumentacji gwarantującej skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. O tym, że tylko lek posiada właściwości zapobiegania i leczenia chorób, przekonanych jest 50% badanych, a 74% uważa, że celem suplementu jest uzupełnienie diety. Tylko 18% respondentów uważa, że suplementy są w stanie wyleczyć chorobę zatok, podczas gdy lekom ufa w tym względzie 3 razy więcej badanych.

Metodą uznawaną za równie bezpieczną jak suplementy diety, a jednocześnie zdecydowanie skuteczniejszą są leki pochodzenia roślinnego. Aż 74% badanych, którym zdarzyło się choć raz po nie sięgnąć, stosuje je często lub bardzo często. 57% stosujących je osób nie obawia się o skutki uboczne, a 40% uważa, że leczą nie tylko objawy, ale też przyczynę choroby. O możliwości skorzystania z tej grupy preparatów wie jednak tylko 25% osób borykających się z problemami zatokowymi. O lekach pochodzenia naturalnego skutecznych w leczeniu zatok Polacy dowiadują się najczęściej podczas wizyty u lekarza.

O zapaleniu zatok dużo już powiedziano, jednak jak wynika z raportu „Jak Polacy leczą zatoki? – www.leczzatoki.pl”, jest to kwestia wciąż nie w pełni zrozumiana. Chorzy nie odróżniają dolegliwości zatokowych od zwykłego przeziębienia, a w efekcie trudno jest im dobrać odpowiednie leczenie – skuteczne, bezpieczne i przeciwdziałające nawrotom. Nie do końca też odnajdują się w gąszczu informacji o różnych grupach środków. W szczególności nie wiedzą, jakie gwarancje daje im lek, a jakie suplement. Świadczy to o dużej potrzebie kontynuowania edukacji w tym zakresie.

Więcej informacji i porad dotyczących zapalenia zatok dostępnych na: www.leczzatoki.pl.

Previous Coraz więcej Polaków choruje na nowotwory skóry
Next Do księgarń trafiła książka „Na Giewont się patrzy”. Przedstawia życie polskich górali

Może to Ci się spodoba

Zdrowie i Uroda 0 Comments

Odżywki z drogerii nie zawsze sprawdzają się w domowej pielęgnacji paznokci

Domowa pielęgnacja paznokci może być równie skuteczna jak ta wykonywana w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym. Wystarczą tylko odpowiednie preparaty, ale zdaniem fachowców w tym przypadku dużo lepiej sprawdzają się naturalne produkty takie jak

Zdrowie i Uroda 0 Comments

Boję się przechodzić obok niektórych gwiazd. Tupnę i wypełniacze ust odlecą

Zdaniem lekarza polskie gwiazdy nadużywają zabiegów medycyny estetycznej. Przesadzają zwłaszcza z poprawianiem ust i policzków. Po takich zabiegach świetnie wyglądają wprawdzie na zdjęciach lub w telewizji, w rzeczywistości jednak rażą sztucznością. Krzysztof Gojdź jest

Zdrowie i Uroda 0 Comments

30 proc. rodziców nie wie, jak rozpoznać owsicę i w jaki sposób jej zapobiegać. Nieleczona choroba może mieć rozległe konsekwencje

Owsica to jedna z najczęstszych chorób pasożytniczych przewodu pokarmowego. Zapadają na nią głównie małe dzieci, które nie mają jeszcze wyrobionej dbałości o nawyki higieniczne. Choroba ta bardzo łatwo i szybko się przenosi, a nieleczona

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź