Jakie są rodzaje protez dentystycznych?

Jakie są rodzaje protez dentystycznych?

Implant jest protezą zębową, która może zastąpić wszystkie te, które widzieliśmy wcześniej. Bez względu na to, jaki jest twój przypadek, będzie ona nadrabiać braki w zębie. Jednak nie zawsze jest ona stosowana, głównie ze względu na jej koszt, ale czasami również z powodów morfologicznych, ponieważ szczęka musi być wystarczająco gruba.

Całkowicie zdejmowana proteza dentystyczna

Kompletna proteza ruchoma jest zalecana, gdy nie masz już zębów. Powszechnie znana jako protezy, zastąpi ona Twoje naturalne uzębienie i może być usunięta z jamy ustnej w celu codziennej pielęgnacji lub przed snem. Ten rodzaj protezy jest zazwyczaj wykonywany z żywicy akrylowej lub porcelany. Protezy będą naśladować naturalne zęby (dla uzyskania bardziej estetycznego efektu), ale także dziąsła (przy użyciu różowego akrylu).

Całkowicie zdejmowana proteza stomatologiczna jest wykonywana przez specjalistę (w tym przypadku protetyka lub dentystę) na podstawie pomiarów i wycisków wykonanych przez  stomatologa. Zjawisko kapilarności utrwala górną protezę, a proteza zastępująca dolną szczękę, na ogół mniej stabilną), za pomocą „kleju dentystycznego”. Lekarz stomatolog może również zdecydować się na wszczepienie dwóch implantów i prowadnicy, aby lepiej zamocować protezy.

Główną zaletą tego rozwiązania jest to, że jest ono znacznie tańsze (jeśli nie umieszczamy implantów) i że zabieg jest stosunkowo szybki. Łatwiej odnajdziesz swoją funkcję żucia, bez konieczności przechodzenia przez długą fazę gojenia, jak w przypadku zakładania stałej protezy zębowej.

Jednak dużo trudniej będzie pacjentowi przyzwyczaić się do nowych protez, a konieczność ich zdejmowania po każdym posiłku w celu ich wyczyszczenia może być dużą wadą dla wielu osób.

Częściowo zdejmowana proteza

W odróżnieniu od protezy pełnej, częściowa zastępuje tylko jeden lub więcej zębów. Wykonana jest z tworzywa sztucznego (na zęby i dziąsła) i metalowych haków (stellitów), które będą spoczywać na dziąsłach i pozostałych zębach, aby utrzymać je na miejscu. Jest to bardziej stabilna alternatywa dla protezy pełnej, ponieważ częściowo opiera się ona na zębie.

Tańsza niż protezy stałe, proteza częściowa ruchoma doskonale integruje się z istniejącymi zębami dzięki hakom i może podtrzymywać nowe sztuczne zęby w przypadku ich utraty. Ma jednak wadę polegającą na tym, że po każdym posiłku trzeba ją zdejmować w celu konserwacji i jest mniej estetyczna niż proteza stała, ponieważ nie zawsze będzie można ukryć metalowe haki.

Instalacja demontowanej protezy

Procedura dla urządzenia częściowego będzie stosunkowo prosta. Jeśli jest to proteza częściowa składająca się ze stellitu, lekarz stomatolog umieści protezę, upewniając się, że metalowe haki są zamocowane na zębach łącznika. Pozostaje jedynie wyregulować ją raz ułożoną tak, aby dobrze dopasowała się do Twojej szczęki.  W przypadku protez zębowych będzie ona najpierw umieszczana w jamie ustnej. Następnie dentysta sprawdza, czy jest ona dobrze dopasowana i dokonuje niezbędnych korekt. Proces ten jest na ogół dłuższy niż w przypadku protezy częściowej, ponieważ trzeba będzie skonsultować się kilka razy przed noszeniem protezy aby sprawdzić, czy wszystko jest dobrze.

Instalacja protezy stałej

Instalacja protezy stałej jest dłuższa i bardziej skomplikowana. Twój dentysta rozpocznie od założenia fałszywych kikutów (lub rdzeni wkładki) zapieczętowanych u nasady korzenia. Od tego pierwszego podparcia mocowany jest most lub korona. Następnie należy sprawdzić, czy proces zgryzu się powiódł (tzn. czy szczęka górna i dolna są dobrze ustawione), aby zapewnić sobie komfort podczas żucia. W przeciwnym razie będzie potrzebna korekta protezy przed jej uszczelnieniem cementem dentystycznym.

Jeśli pacjent decyduje się na wszczepienie implantu, będzie musiał operować w kilku etapach. Chirurg stomatolog najpierw otworzy szczękę, aby wszczepić implant, a następnie odczeka, aż kość skolonizuje implant (co może trwać kilka tygodni). Jest to osseointegracja, po której umieszcza się śrubę, pobiera wycisk zęba przed założeniem ostatecznej protezy.

Inaczej jest w przypadku onlay’u, który, jak widzieliśmy, polega na wycięciu zęba, który ma być zastąpiony, a następnie pobraniu jego wycisku, który umożliwi wykonanie protezy. Proteza ta zostanie następnie przyklejona za pomocą tamy dentystycznej w celu odizolowania jej od reszty zębów.

Po więcej informacji dotyczących protez zębowych wejdź na http://astratechdental.pl/

Previous Czy zbyt długie siedzenie powoli nas zabija?
Next Chcesz skorzystać z depilacji laserowej? O tym musisz pamiętać!

Może to Ci się spodoba

Zdrowie i Uroda 0 Comments

Olej tamanu: co warto o nim wiedzieć?

Olej tamanu jest jeszcze mało znany, ale robi się o nim coraz głośniej. Okazuje się bowiem, że jest on produktem, po który warto sięgnąć przy różnego rodzaju problemach ze skórą.

Zdrowie i Uroda 0 Comments

Polacy coraz częściej decydują się na samoleczenie. Pozwala to oszczędzić czas i pieniądze

Badania pokazują, że wielu Polaków decyduje się na samodzielne diagnozowanie swoich chorób na podstawie informacji znalezionych np. w internecie. Przynajmniej raz w życiu dra Google’a odwiedziło 90 proc. internautów. Ponad połowa osób

Zdrowie i Uroda 0 Comments

Codzienna pielęgnacja brody wymaga stosowania olejków nawilżających

W pielęgnacja brody podstawowym rekwizytem jest specjalna szczotka. Regularne szczotkowanie brody nie tylko poprawia jej kształt, lecz także dzięki przywróceniu produkcji sebum do właściwego poziomu nadaje jej naturalny zdrowy połysk. Do

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź