Jak wygląda i na czym właściwie polega praca opiekuna osób starszych?
W wielu europejskich krajach wyzwaniem dla systemu opieki jest starzejące się społeczeństwo. Zjawisko to powoduje, że coraz bardziej pożądanym zawodem jest opiekun osób starszych. Jakim wyzwaniom powinien on podołać w swojej pracy?
Specyfika pracy opiekuna osoby starszej
Opieka osób starszych polega na świadczeniu pomocy w dokonywaniu codziennych czynności, począwszy od kwestii związanych z higieną osobistą, poprzez spożywanie posiłków, aż po przyjmowanie leków i wykonywanie zabiegów fizjoterapeutycznych. Zakres obowiązków opiekuna osoby starszej uzależniony jest od tego, jaki jest poziom sprawności podopiecznego. Inaczej opieka osób starszych wygląda, jeśli senior jest pacjentem leżącym, niesamodzielnym, a inaczej, jeśli ma on tylko pewne ograniczenia w poruszaniu się. Może on potrzebować opieki przez całą dobę, lub tylko przez kilka godzin dziennie, w zależności od tego, jakiej właściwie pomocy potrzebuje on i bliscy seniora. Obowiązki opiekuna powinny zostać sprecyzowane jeszcze przed rozpoczęciem pracy, najlepiej na podstawie umowy, jaką zawiera opiekun z podopiecznym czy też z jego najbliższą rodziną, która decyduje się go zatrudnić do opieki.
Jakie rodzaje czynności może podejmować opiekun?
Wydawać by się mogło, że opiekun osoby starszej powinien po prostu się nią zajmować i ułatwiać jej wykonywanie codziennych czynności. Tymczasem typowe zadania opiekuna nie tylko mogą obejmować pomoc w czynnościach związanych z higieną, toaletą czy ubieraniem się, ale i wiele innych prac.
Opiekun może być zobowiązany do wykonywania niezbędnych obowiązków domowych, jak gotowanie, pranie, prasowanie, sprzątanie i tym podobne. W innych przypadkach rodzina zatrudnia opiekuna jako doraźną pomoc w sytuacjach, gdy ktoś bliski nie może być z chorym seniorem. Zdarza się też, że osoby starsze odczuwają dojmującą samotność, dlatego pożądane jest dla nich towarzystwo i wsparcie emocjonalne, jakie mogą doświadczyć od opiekunów. Odpowiedzialną funkcją opiekuna będzie też pomoc w regularnym przyjmowaniu przepisanych leków przez podopiecznego.
Jeśli osoba starsza jest niepełnosprawna ruchowo, to opiekun może pomóc jej w poruszaniu się po domu czy przy wychodzeniu na spacery.
Czy praca opiekuna seniora jest pracą trudną?
Nie można w sposób jednoznaczny udzielić odpowiedzi na pytanie, czy praca opiekunki osób starszych jest trudna. Wszystko zależy od tego, jakich czynności trzeba podejmować się w ramach opieki nad seniorem i w jakim stopniu osoba starsza nie jest samodzielna. Jeśli opieka sprawowana jest nad osobą leżącą, głęboko niepełnosprawną, bezdyskusyjnie opieka jest ciężką pracą, wymagającą siły fizycznej, ale i odporności psychicznej. Nie każdy będzie się nadawał do wykonywania pracy w takim zawodzie. Udzielanie ciągłego wsparcia psychicznego i fizycznego podopiecznemu jest nie lada obciążeniem, zwłaszcza przy pracy przez dłuższy czas.
Jednak trzeba też wspomnieć o tym, że opieka nad osobami starszymi, często schorowanymi ma wiele pozytywnych aspektów. To satysfakcjonujący zawód, w którym nie ma miejsca na monotonię. Wykonuje się różne prace, a na ich wykonanie jest sporo czasu. Nie ma tu presji na wyniki i na zdobywanie kolejnych szczebli w hierarchii jakiejś organizacji. Wdzięczność podopiecznych często staje się ogromnym wynagrodzeniem dla opiekuna.
Może to Ci się spodoba
Żeby tak wyglądać w wieku 50 lat, trzeba się zabrać za to po 30
Anna Popek zdradza, że młody wygląd, szczupłą sylwetkę i dobrą kondycję pozwala jej zachować przede wszystkim leczniczy post dr Ewy Dąbrowskiej. Regularnie poddaje się więc specjalnej kuracji oczyszczającej na Kaszubach. Tam
Przewlekłe zapalenie jelit kosztuje chorego nawet 2,5 tys. zł miesięcznie
Choroba Leśniowskiego-Crohna to schorzenie ludzi młodych, aktywnych zawodowo. Częste absencje w pracy spowodowane okresowym zaostrzeniem choroby oraz koszty leczenia mogą uszczuplić budżet pacjenta nawet o 2,5 tys. zł miesięcznie. Straty dla gospodarki wynoszą natomiast
Szumy uszne uniemożliwiają pracę zawodową i normalne funkcjonowanie
Szumy uszne powodują ciągłe napięcie nerwowe i przemęczenie, uniemożliwiające wykonywanie pracy zawodowej i zachowanie prawidłowych relacji z bliskimi. Cierpi na nie 17 proc. dorosłych Polaków i 35 proc. seniorów. Szumy uszne mogą dotknąć także dzieci,
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!