Jak wygląda i na czym właściwie polega praca opiekuna osób starszych?

Jak wygląda i na czym właściwie polega praca opiekuna osób starszych?

W wielu europejskich krajach wyzwaniem dla systemu opieki jest starzejące się społeczeństwo. Zjawisko to powoduje, że coraz bardziej pożądanym zawodem jest opiekun osób starszych. Jakim wyzwaniom powinien on podołać w swojej pracy?

Specyfika pracy opiekuna osoby starszej

Opieka osób starszych polega na świadczeniu pomocy w dokonywaniu codziennych czynności, począwszy od kwestii związanych z higieną osobistą, poprzez spożywanie posiłków, aż po przyjmowanie leków i wykonywanie zabiegów fizjoterapeutycznych. Zakres obowiązków opiekuna osoby starszej uzależniony jest od tego, jaki jest poziom sprawności podopiecznego. Inaczej opieka osób starszych wygląda, jeśli senior jest pacjentem leżącym, niesamodzielnym, a inaczej, jeśli ma on tylko pewne ograniczenia w poruszaniu się. Może on potrzebować opieki przez całą dobę, lub tylko przez kilka godzin dziennie, w zależności od tego, jakiej właściwie pomocy potrzebuje on i bliscy seniora. Obowiązki opiekuna powinny zostać sprecyzowane jeszcze przed rozpoczęciem pracy, najlepiej na podstawie umowy, jaką zawiera opiekun z podopiecznym czy też z jego najbliższą rodziną, która decyduje się go zatrudnić do opieki.

Jakie rodzaje czynności może podejmować opiekun?

Wydawać by się mogło, że opiekun osoby starszej powinien po prostu się nią zajmować i ułatwiać jej wykonywanie codziennych czynności. Tymczasem typowe zadania opiekuna nie tylko mogą obejmować pomoc w czynnościach związanych z higieną, toaletą czy ubieraniem się, ale i wiele innych prac.

Opiekun może być zobowiązany do wykonywania niezbędnych obowiązków domowych, jak gotowanie, pranie, prasowanie, sprzątanie i tym podobne. W innych przypadkach rodzina zatrudnia opiekuna jako doraźną pomoc w sytuacjach, gdy ktoś bliski nie może być z chorym seniorem. Zdarza się też, że osoby starsze odczuwają dojmującą samotność, dlatego pożądane jest dla nich towarzystwo i wsparcie emocjonalne, jakie mogą doświadczyć od opiekunów. Odpowiedzialną funkcją opiekuna będzie też pomoc w regularnym przyjmowaniu przepisanych leków przez podopiecznego.

Jeśli osoba starsza jest niepełnosprawna ruchowo, to opiekun może pomóc jej w poruszaniu się po domu czy przy wychodzeniu na spacery.

Czy praca opiekuna seniora jest pracą trudną?

Nie można w sposób jednoznaczny udzielić odpowiedzi na pytanie, czy praca opiekunki osób starszych jest trudna. Wszystko zależy od tego, jakich czynności trzeba podejmować się w ramach opieki nad seniorem i w jakim stopniu osoba starsza nie jest samodzielna. Jeśli opieka sprawowana jest nad osobą leżącą, głęboko niepełnosprawną, bezdyskusyjnie opieka jest ciężką pracą, wymagającą siły fizycznej, ale i odporności psychicznej. Nie każdy będzie się nadawał do wykonywania pracy w takim zawodzie. Udzielanie ciągłego wsparcia psychicznego i fizycznego podopiecznemu jest nie lada obciążeniem, zwłaszcza przy pracy przez dłuższy czas.

Jednak trzeba też wspomnieć o tym, że opieka nad osobami starszymi, często schorowanymi ma wiele pozytywnych aspektów. To satysfakcjonujący zawód, w którym nie ma miejsca na monotonię. Wykonuje się różne prace, a na ich wykonanie jest sporo czasu. Nie ma tu presji na wyniki i na zdobywanie kolejnych szczebli w hierarchii jakiejś organizacji. Wdzięczność podopiecznych często staje się ogromnym wynagrodzeniem dla opiekuna.

Previous Jak leczyć suchość pochwy w okresie menopauzy
Next Dieta pudełkowa Łódź- sposób na zdrową sylwetkę.

Może to Ci się spodoba

Zdrowie i Uroda 0 Comments

Żeby tak wyglądać w wieku 50 lat, trzeba się zabrać za to po 30

Anna Popek zdradza, że młody wygląd, szczupłą sylwetkę i dobrą kondycję pozwala jej zachować przede wszystkim leczniczy post dr Ewy Dąbrowskiej. Regularnie poddaje się więc specjalnej kuracji oczyszczającej na Kaszubach. Tam

Zdrowie i Uroda 0 Comments

Przewlekłe zapalenie jelit kosztuje chorego nawet 2,5 tys. zł miesięcznie

Choroba Leśniowskiego-Crohna to schorzenie ludzi młodych, aktywnych zawodowo. Częste absencje w pracy spowodowane okresowym zaostrzeniem choroby oraz koszty leczenia mogą uszczuplić budżet pacjenta nawet o 2,5 tys. zł miesięcznie. Straty dla gospodarki wynoszą natomiast

Zdrowie i Uroda 0 Comments

Szumy uszne uniemożliwiają pracę zawodową i normalne funkcjonowanie

Szumy uszne powodują ciągłe napięcie nerwowe i przemęczenie, uniemożliwiające wykonywanie pracy zawodowej i zachowanie prawidłowych relacji z bliskimi. Cierpi na nie 17 proc. dorosłych Polaków i 35 proc. seniorów. Szumy uszne mogą dotknąć także dzieci,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź