Jak leczyć suchość pochwy w okresie menopauzy

Jak leczyć suchość pochwy w okresie menopauzy

Wraz z nadejściem menopauzy większość kobiet doświadcza suchości pochwy, która jest jednym z najczęstszych objawów związanych z tymi zmianami w organizmie. Powstaje pytanie: czy musisz coś z tym zrobić? Z suchością pochwy w okresie menopauzy można walczyć na kilka sposobów: stosując środki nawilżające pochwę lub leki hormonalne. Przeanalizujmy skuteczność każdego z nich.

Skąd i dlaczego pojawia się suchość pochwy?

Uczucie suchości sromu jest klasycznym objawem menopauzy, który pojawia się na skutek zmniejszenia syntezy hormonów estrogenowych przez jajniki, odpowiedzialnych za utrzymanie mikroflory błon śluzowych organizmu. Śluz pochwy, wrażliwy na zmniejszenie wydzielania hormonalnego estrogenu, stopniowo staje się cieńszy i traci swoją elastyczność. Wynika to również ze spadku poziomu kolagenu i tkanki tłuszczowej spowodowanego naturalnym procesem starzenia się organizmu. Nie tylko czynnik fizjologiczny powoduje nieprzyjemne doznania: suchość genitaliów może być również wynikiem przyjmowania pewnych leków, a nawet problemów emocjonalnych i psychologicznych, które pojawiają się w okresie klimakterium (obniżone libido, niepokój, apatia, depresja). Na szczęście niezależnie od przyczyny dolegliwości istnieją sposoby na jego wyeliminowanie.

Dyskomfort w okolicy sromu narasta z czasem i może prowadzić do pieczenia, podrażnienia błon śluzowych, dyskomfortu podczas stosunku, a także zwiększa ryzyko infekcji narządów płciowych i przyczynia się do problemów z oddawaniem moczu. Pomimo wymienionych objawów i ich negatywnego wpływu na jakość życia i funkcje seksualne, według statystyk od 25% do 50% kobiet niechętnie udaje się do lekarza, uważając, że suchość pochwy jest niepoprawną sytuacją w okresie menopauzy. Jeśli brak nawilżenia powoduje ból podczas stosunku, porozmawiaj z lekarzem o wszystkich możliwych metodach leczenia, zamiast całkowicie zrezygnować z seksu.

Jak z tym walczyć?

Obecnie istnieją różne możliwości wyeliminowania dyskomfortu w pochwie, na przykład za pomocą lubrykantów i / lub leków hormonalnych. Należy pamiętać, że konwencjonalne lubrykanty nawilżające nie będą tak skuteczne w okresie menopauzy, ponieważ takie produkty nie są w stanie zrekompensować niedoborów hormonów. Preparaty na bazie estradiolu, takie jak czopki dopochwowe, krążki czy kremy, uważane są za najskuteczniejsze metody rozwiązania problemu suchości okolic intymnych. Oprócz właściwości nawilżających preparaty dopochwowe mają również działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, antybiotykowe, tonizujące i ujędrniające.

Jeśli leczenie hormonalne estrogenami jest niepożądane lub nie jest zalecane przez lekarza z indywidualnych powodów, lubrykanty i nawilżacze pochwy mogą czasowo zmniejszyć objawy nieprzyjemnych objawów. Środki nawilżające pochwę przyniosą ulgę, gdy są stosowane codziennie i przez dłuższy czas, nie tylko podczas stosunku. Witamina E jest również stosowana w celu rozwiązania problemu suchości w okresie menopauzy, jednak te miejscowe metody leczenia suchości pochwy są tymczasowymi rozwiązaniami i przestają być efektywne, gdy pacjent przestaje je stosować.

Należy pamiętać, że jakikolwiek środek hormonalny należy dobierać pod okiem specjalisty, aby nie pogarszać stanu pochwy i nie prowokować powstawania nowotworów hormonozależnych. Aby wybrać opcje leczenia indywidualnego, należy przejść wstępne badanie kliniczne.

Dowiedz się więcej na https://menopauzabeztabu.pl/

Previous Gadżety i akcesoria przydatne podczas targów branżowych
Next Jak wygląda i na czym właściwie polega praca opiekuna osób starszych?

Może to Ci się spodoba

Zdrowie i Uroda 0 Comments

Polacy stworzyli inteligentny opatrunek na odleżyny

Choć dzięki innowacyjnym lekom część chorób uważanych za nieuleczalne jest już oceniana jako przewlekłe, medycyna nie potrafiła poradzić sobie z problemem odleżyn. Mają je miliony osób na całym świecie. Naukowcy opracowali już

Zdrowie i Uroda 0 Comments

Rodzaje implantów zębowych

Implanty zębowe można dzielić na bardzo dużo różnych rodzajów, stosując do tego całe mnóstwo kryteriów. Najczęściej jednak stosuje się podziały dotyczące tego, z jakich materiałów wykonany jest sam implant sensu

Zdrowie i Uroda 0 Comments

Bliższa jest mi medycyna estetyczna niż chirurgia plastyczna

W dbaniu o siebie najważniejszy jest umiar – uważa aktorka. Gwiazda lubi wyglądać dobrze, dlatego poddaje się delikatnym zabiegom medycyny estetycznej, jest jednak zdania, że nadmierna ingerencja w wygląd prowadzi do zatracenia

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź