Grudki perliste prącia – czym są?

Grudki perliste prącia – czym są?

Brodawczaki prącia to stan, który dotyczy około do 43 procent mężczyzn. Krosty, znane również jako brodawczaki hirsutoidalne, pojawiają się zwykle po okresie dojrzewania i najczęściej u mężczyzn, którzy nie zostali obrzezani. Małe, kolorowe grudki tworzą się wokół głowy penisa. Przybierają one postać wzniesionego, pryszczatego wzrostu na skórze, z którego nie wycieka ropa. Na pierwszy rzut oka brodawczaki te mogą wydawać się niepokojące, jednak są one nieszkodliwe. Co więcej, mają one tendencję do blaknięcia wraz z wiekiem.

Krosty prącia – symptomy

W przypadku krost prącia nie obserwuje się żadnych poprzedzających ich powstanie objawów. Rozwijają się one bezboleśnie i nie zmieniają ani kształtu, ani koloru. Co ważne, nie są one zaraźliwe i nie rozprzestrzeniają się na inne części ciała. Aby jednoznacznie określić, czy narośle faktycznie są brodawczakami hirsutoidalnymi, warto znać ich cechy charakterystyczne. Są to:

  • gładkość,
  • wyboistość lub nitkowatość,
  • charakterystyczne ułożenie w jeden lub dwa rzędy wokół żołędzia penisa.

W okolicach męskich narządów rozrodczych mogą również pojawić się inne narośle, które do złudzenia przypominają grudki perliste prącia. Są to plamy Fordyce, które jednak są bardziej rozproszone i występują w znacznie większym natężeniu.

Przyczyny powstawania

Wielu mężczyzn dopatruje się przyczyn występowania brodawczaków prącia w chorobach przenoszonych drogą płciową lub w nieprawidłowej higienie. Okazuje się jednak, że stan ten nie ma żadnego zewnętrznego źródła i nie jest wynikiem groźnej infekcji. Guzki te nie są złośliwe i nie zwiastują choroby nowotworowej, Wg Amerykańskiego Stowarzyszenia Urologicznego, brodawczaki na narządach rozrodczych mężczyzny mogą być pozostałościami po embrionalnym rozwoju w łonie matki, jednakże prawdziwa przyczyna ich występowania nie jest znana. Jedno jest pewne – są one naturalnym stanem anatomicznym.

Leczenie

Leczenie grudek perlistych prącia nie jest konieczne. W niektórych przypadkach narośle te są jednak przyczyna znacznego dyskomfortu psychicznego mężczyzny. W takich sytuacjach istnieje możliwość skorzystania z kilku sposobów na pozbycie się niechcianych grudek.

Chirurgia laserowa dwutlenkiem węgla: tego rodzaju lasery wytwarzają energię podczerwoną, która może rozpuścić grudki. Metoda ta jest bezpieczna i przede wszystkim skuteczna.

Radiochirurgia – jest mniej dokładna niż chirurgia laserowa. Przy jej użyciu niszczone są komórki grudek, co powoduje ich zanikanie.

Kriochirurgia – wykorzystuje ekstremalne zimno w celu „wymrożenia” niechcianych grudek.

Chirurgia tradycyjna – pozwala na usunięcie grudek podczas tradycyjnego zabiegu i przy użyciu zwykłych narzędzi chirurgicznych.

Każda z wyżej wymienionych metod jest skuteczna, jednak warto wcześniej zapoznać się ze wskazaniami i przeciwwskazaniami do przeprowadzenia zabiegu, dzięki czemu unikniesz niebezpiecznych sytuacji i optymalnie dobierzesz formę leczenia

Grudki perliste prącia pojawiają się niezależnie od człowieka. Oznacza to, że styl życia czy poszczególne wybory nie mają wpływu na to, że pewnego dnia wokół prącia pojawią się specyficzne narośle. Nie są one niebezpieczne dla zdrowia, ale warto prawidłowo je zdiagnozować, co jest możliwe podczas wizyty u urologa. Jeśli jednak nie masz możliwości umówienia wizyty u tego specjalisty, skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu, który również będzie w stanie postawić trafną diagnozę.

Dowiedz się więcej na temat grudek perlistych

Previous Blaszka miażdżycowa - definicja, przyczyny, rozpoznanie i leczenie
Next Gadżety i akcesoria przydatne podczas targów branżowych

Może to Ci się spodoba

Zdrowie i Uroda 0 Comments

Osocze bogatopłykowe stosowane jest nie tylko do odmładzaniu skóry. Może także pomóc w leczeniu łysienia

Jak wynika z obserwacji lekarzy medycyny estetycznej, podanie osocza bogatopłytkowego to jeden z tych zabiegów przeciwstarzeniowych, do których pacjenci wracają najchętniej. To także alternatywa dla osób, które nie akceptują kwasu hialuronowego lub zmagają się

Zdrowie i Uroda 0 Comments

Chrapania nie można bagatelizować

Lekarze alarmują, chrapanie to nie tylko problem natury estetycznej. Często bowiem towarzyszy mu obturacyjny bezdech senny, który jest przyczyną dolegliwości kardiologicznych, a nieleczony może nawet doprowadzić do zawału serca lub udaru

Zdrowie i Uroda 0 Comments

Stan organizmu można ocenić dzięki bilansom biologicznym

Od kilku lat na świecie, również w Polsce, przeprowadzane są szczegółowe bilanse biologiczne, które pozwalają określić stan funkcjonalny danego organizmu i ocenić ryzyko wystąpienia dysfunkcji poszczególnych układów. Podobnie jak standardowe badanie są

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź