Co warto wiedzieć o usuwaniu kamienia nazębnego?

Co warto wiedzieć o usuwaniu kamienia nazębnego?

Współczesna stomatologia oferuje wiele różnorodnych zabiegów. Wśród nich jest skaling. To zabieg, który polega na usunięcia kamienia nazębnego. 

Po co usuwać kamień nazębny?

Kamień nazębny gromadzi się w okolicy szyjek zębowych. Jest środowiskiem bardzo przyjaznym dla rozwoju bakterii. Usuwanie kamienia nazębnego chroni przed próchnicą i chorobami dziąseł, między innymi przed paradontozą. Rodzaje zabiegu Kamień nazębny może gromadzić się zarówno nad jak i pod dziąsłami. Stąd też zabieg skalingu dzieli się na:naddziąsłowy. Polega on na tym, że usuwany jest kamień, który powstał na powierzchni korony zębów. Skaling naddziąsłowy jest zabiegiem wykonywanym najczęściej;poddziąsłowy. Kamień nazębny może gromadzić się także pod dziąsłami, w przypadku skalingu poddziąsłowego usuwa się kamień nagromadzony pod powierzchnią dziąseł. Zabieg skalingu wykonywany jest w większości gabinetów stomatologicznych. Raz w roku w gabinetach, które mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia kamień nazębny można usunąć bezpłatnie. Palacze powinni usuwań kamień przynajmniej 2 razy w roku.

Metody usuwania kamienia nazębnego

Obecnie stosowanych jest kilka metod usuwania kamienia nazębnego. Do wyboru stomatolodzy mają:metodę mechaniczną. Zabieg wykonywany jest przy pomocy frezu, który odłamuje kamień;laserową. Do zabiegu wykorzystywany jest skaler laserowy;dźwiękową – osad usuwany jest falami dźwiękowymi o zakresie od 6 do 8 kHz;ultradźwiękową – niezbędny jest skaler ultradźwiękowy;metodę chemiczną. Kamień usuwa się nakładając na powierzchnię zębów roztwór perhydrolu w 30% stężeniu. Po rozpuszczeniu kamienia złogi są wypłukiwane wodą;ręczną. To metoda mało dokładna, stosowana bardzo rzadko. Dentysta usuwa w tym przypadku kamień ręcznymi skalerami, na przykład dłutkami. Oczywiście nie w  każdym gabinecie stomatologicznym pacjenci mogą skorzystać z każdej z tych metod.

Więcej o metodach usuwania kamienia nazębnego dowiesz się na http://jadczyk-stomatolog.pl

Dlaczego powstaje kamień nazębny?

Kamień nazębny jest bardzo twardym osadem, który ma ciemne zabarwienie. Tworzy się on z płytki nazębnej, która uległa procesowi zwapnienia. Do rozwoju kamienia nazębnego przyczynia się wiele elementów: niewłaściwa higiena jamy ustnej, picie czarnej herbaty i kawy, palenie papierosów. W składzie kamienia nazębnego znajdują się węglowodany i bakterie. Twardy osad osadza się przede wszystkich w tych miejscach, do których bardzo trudno jest dotrzeć szczoteczką w czasie mycia zębów. Gromadzi się także w okolicy szyjek zębowych. Z czasem powoduje, że szyjki zębowe zaczynają się odsłaniać. Nagromadzony kamień nazębny to jedna z przyczyn rozwoju paradontozy, która prowadzi do rozchwiania zębów i może stać się przyczyną ich utraty.

 Czy zabieg jest bolesny?

Zabieg usuwania kamienia nazębnego nie jest bolesny, aczkolwiek pacjenci mogą w jego trakcie odczuwać pewien dyskomfort. Wielu pacjentów już po zabiegu uskarża się na nadwrażliwość zębów. Jest to stan przemijający, można mu zapobiec wykonując zabieg lakierowania. W wielu gabinetach stomatologicznych łączy się skaling i lakierowanie – lakierowanie jest świetną metodą zapobiegania próchnicy zębów. Zabieg usuwania kamienia nazębnego urządzeniami ultradźwiękowymi nie jest wykonywany u osób z rozrusznikiem serca oraz u kobiet w ciąży.

Previous Udział w „Dance, Dance, Dance” w porównaniu do innych programów tanecznych to była czysta przyjemność
Next O pyłku pszczelim

Może to Ci się spodoba

Zdrowie i Uroda 0 Comments

Rak prostaty co roku wykrywany jest u 9 tys. mężczyzn. Chorych będzie przybywać

Lekarze alarmują, że w związku ze starzeniem się społeczeństwa w najbliższych latach zachorowań na raka prostaty będzie coraz więcej. Problem w tym, że mężczyźni często wstydzą się mówić o swoich dolegliwościach i zwlekają z pójściem do

Zdrowie i Uroda 0 Comments

Latem rośnie liczba zwichnięć i złamań wśród dzieci

Temblak to za mało, by prawidłowo unieruchomić rękę z otwartym złamaniem. Ważne jest odpowiednie ułożenia ręki i prawidłowe odkażenie. Dziecko należy jak najszybciej zawieźć do szpitala, gdzie zostanie poddane operacji. Złamania u

Zdrowie i Uroda 0 Comments

Dom też może być dobrym miejscem do narodzin dziecka. Ważna jest jednak wnikliwa ocena ryzyka powikłań

Porody domowe są coraz popularniejsze, ale nie powinny być one podyktowane jakąś modą czy trendem – mówi położna Jeannette Kalyta. Jej zdaniem w domu może rodzić kobieta, u której ciąża przebiegała fizjologicznie,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź