Co warto wiedzieć o usuwaniu kamienia nazębnego?

Co warto wiedzieć o usuwaniu kamienia nazębnego?

Współczesna stomatologia oferuje wiele różnorodnych zabiegów. Wśród nich jest skaling. To zabieg, który polega na usunięcia kamienia nazębnego. 

Po co usuwać kamień nazębny?

Kamień nazębny gromadzi się w okolicy szyjek zębowych. Jest środowiskiem bardzo przyjaznym dla rozwoju bakterii. Usuwanie kamienia nazębnego chroni przed próchnicą i chorobami dziąseł, między innymi przed paradontozą. Rodzaje zabiegu Kamień nazębny może gromadzić się zarówno nad jak i pod dziąsłami. Stąd też zabieg skalingu dzieli się na:naddziąsłowy. Polega on na tym, że usuwany jest kamień, który powstał na powierzchni korony zębów. Skaling naddziąsłowy jest zabiegiem wykonywanym najczęściej;poddziąsłowy. Kamień nazębny może gromadzić się także pod dziąsłami, w przypadku skalingu poddziąsłowego usuwa się kamień nagromadzony pod powierzchnią dziąseł. Zabieg skalingu wykonywany jest w większości gabinetów stomatologicznych. Raz w roku w gabinetach, które mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia kamień nazębny można usunąć bezpłatnie. Palacze powinni usuwań kamień przynajmniej 2 razy w roku.

Metody usuwania kamienia nazębnego

Obecnie stosowanych jest kilka metod usuwania kamienia nazębnego. Do wyboru stomatolodzy mają:metodę mechaniczną. Zabieg wykonywany jest przy pomocy frezu, który odłamuje kamień;laserową. Do zabiegu wykorzystywany jest skaler laserowy;dźwiękową – osad usuwany jest falami dźwiękowymi o zakresie od 6 do 8 kHz;ultradźwiękową – niezbędny jest skaler ultradźwiękowy;metodę chemiczną. Kamień usuwa się nakładając na powierzchnię zębów roztwór perhydrolu w 30% stężeniu. Po rozpuszczeniu kamienia złogi są wypłukiwane wodą;ręczną. To metoda mało dokładna, stosowana bardzo rzadko. Dentysta usuwa w tym przypadku kamień ręcznymi skalerami, na przykład dłutkami. Oczywiście nie w  każdym gabinecie stomatologicznym pacjenci mogą skorzystać z każdej z tych metod.

Więcej o metodach usuwania kamienia nazębnego dowiesz się na http://jadczyk-stomatolog.pl

Dlaczego powstaje kamień nazębny?

Kamień nazębny jest bardzo twardym osadem, który ma ciemne zabarwienie. Tworzy się on z płytki nazębnej, która uległa procesowi zwapnienia. Do rozwoju kamienia nazębnego przyczynia się wiele elementów: niewłaściwa higiena jamy ustnej, picie czarnej herbaty i kawy, palenie papierosów. W składzie kamienia nazębnego znajdują się węglowodany i bakterie. Twardy osad osadza się przede wszystkich w tych miejscach, do których bardzo trudno jest dotrzeć szczoteczką w czasie mycia zębów. Gromadzi się także w okolicy szyjek zębowych. Z czasem powoduje, że szyjki zębowe zaczynają się odsłaniać. Nagromadzony kamień nazębny to jedna z przyczyn rozwoju paradontozy, która prowadzi do rozchwiania zębów i może stać się przyczyną ich utraty.

 Czy zabieg jest bolesny?

Zabieg usuwania kamienia nazębnego nie jest bolesny, aczkolwiek pacjenci mogą w jego trakcie odczuwać pewien dyskomfort. Wielu pacjentów już po zabiegu uskarża się na nadwrażliwość zębów. Jest to stan przemijający, można mu zapobiec wykonując zabieg lakierowania. W wielu gabinetach stomatologicznych łączy się skaling i lakierowanie – lakierowanie jest świetną metodą zapobiegania próchnicy zębów. Zabieg usuwania kamienia nazębnego urządzeniami ultradźwiękowymi nie jest wykonywany u osób z rozrusznikiem serca oraz u kobiet w ciąży.

Previous Udział w „Dance, Dance, Dance” w porównaniu do innych programów tanecznych to była czysta przyjemność
Next O pyłku pszczelim

Może to Ci się spodoba

Zdrowie i Uroda 0 Comments

Zima to dobry moment na rozpoczęcie serii zabiegów depilacji laserowej

Depilacja laserowa z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenniczek. Jej efektywność zależy od karnacji, koloru i rodzaju owłosienia. Przeciwwskazaniem do wykonania takiego zabiegu jest m.in. uszkodzony mechanicznie naskórek, opalenizna oraz choroby skóry.

Zdrowie i Uroda 0 Comments

Nie interesuje mnie sumienie lekarzy

W serialu „Botoks” gwiazda ponownie wciela się w postać lekarki, która przestaje wykonywać zabiegi przerwania ciąży. Gwiazda zapewnia, że pozostała osobą o poglądach pro-choice i twierdzi, że nie interesują ją moralne rozterki lekarzy. Medykom,

Zdrowie i Uroda 0 Comments

Odżywki z drogerii nie zawsze sprawdzają się w domowej pielęgnacji paznokci

Domowa pielęgnacja paznokci może być równie skuteczna jak ta wykonywana w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym. Wystarczą tylko odpowiednie preparaty, ale zdaniem fachowców w tym przypadku dużo lepiej sprawdzają się naturalne produkty takie jak

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź