Blaszka miażdżycowa – definicja, przyczyny, rozpoznanie i leczenie

Blaszka miażdżycowa – definicja, przyczyny, rozpoznanie i leczenie

Blaszka miażdżycowa jest przyczyną wielu schorzeń w obszarze układu sercowo-naczyniowego. Złogi, o których mowa, przylegają do ścian naczyń krwionośnych i są złożone m.in. z tłuszczy. 

Czym jest blaszka miażdżycowa i jak powstaje?

Blaszka miażdżycowa – co to?

Pod pojęciem blaszki miażdżycowej należy rozumieć materiał przylegający do tętnic. W tym miejscu należy wskazać na:tłuszcze,cholesterol,wapń,tkankę łączną,komórki stanu zapalnego.

Nagromadzony materiał może doprowadzić do znacznego zwężenia tętnic i w konsekwencji – do znacznego ograniczenia lub całkowitego zablokowania przepływu krwi. W niektórych przypadkach może dojść do oderwania blaszki. W takiej sytuacji powstaje skrzep krwi, który może dodatkowo ograniczać światło naczynia krwionośnego.

Blaszka miażdżycowa a miażdżyca

Tętnica to elastyczne naczynie krwionośne, którego zadaniem jest dostarczanie bogatej w tlen krwi do poszczególnych organów. Śródbłonek tętnicy, czyli gładka wyściółka, gwarantuje swobodny przepływ, jednak w następstwie odkładania się blaszki miażdżycowej proces ten ulega istotnemu ograniczeniu. Jedną z konsekwencji gromadzenia się blaszki jest miażdżyca. W przebiegu choroby dochodzi do zwężenia światła tętnicy, która następnie traci swoją naturalną elastyczność.

Blaszka miażdżycowa może odkładać się w każdej tętnicy, jednak najbardziej narażone na ten proces są duże i średnie naczynia krwionośne – serca, kończyn górnych i dolnych, nerek, mózgu i miednicy. Nie jest to reakcja nagła, wywołana jednym konkretnym czynnikiem, a trwająca wiele lat.

Blaszka miażdżycowa – przyczyny powstawania

Jak wskazuje National Heart, Lung and Blood Institute, dokładna przyczyna odkładania się blaszki miażdżycowej nie jest znana. Jak wskazują naukowcy, jeden z możliwych powodów to wielokrotne uszkodzenia śródbłonka, konsekwencją których jest stan zapalny.

Wpływ na to mogą mieć zarówno czynniki genetyczne, jak i wynikające z prowadzonego stylu życia:

 • nadciśnienie,
 • otyłość,
 • wysoki poziom cholesterolu,
 • nałóg tytoniowy,
 • choroby zapalne i autoimmunologiczne,
 • wiek,
 • płeć.

Blaszka miażdżycowa – objawy

Blaszka miażdżycowa gromadzi się przez wiele lat i większość osób nawet nie zdaje sobie sprawy z trwania tego procesu.

Wyraźne symptomy pojawiają się dopiero wtedy, gdy dojdzie do zwężenia światła tętnicy:

 • ból w klatce piersiowej,
 • uczucie zmęczenia,
 • wzmożona potliwość,
 • ból szczęki, brzucha, ramion.

Jeżeli blaszka wystąpi w obszarze naczynia doprowadzającego krew do mózgu, u chorego może wystąpić udar lub przemijający atak niedokrwienny.

Blaszka miażdżycowa – diagnostyka i leczenie

Podstawowym badaniem w przypadku podejrzenia wystąpienia choroby jest USG Dopplera. Pomocny okaże się też echokardiogram, TK i angiografia. Jeżeli nie doszło do znacznego ograniczenia światła tętnicy, leczenie ma charakter farmakologiczny i polega na przyjmowaniu leków obniżających poziom cholesterolu i ciśnienie krwi, a jeżeli zachodzi taka konieczność – także obniżających poziom cukru. W poważnych przypadkach konieczne jest leczenie chirurgiczne.

Dowiedz się więcej na stronie klinikamurano.com

Previous Dieta pomagająca zredukować tłuszcz
Next Grudki perliste prącia - czym są?

Może to Ci się spodoba

Zdrowie i Uroda 0 Comments

Dzieci i wnuki palaczy obciążone genetycznie

Najnowsze badania wykazują, że palenie może mieć wpływ na zdrowie nie tylko dzieci, lecz także wnuków palacza. Zmiany w DNA są bowiem przenoszone nawet w trzeciej generacji. Palenie wpływa m.in. na odporność potomków.

Zdrowie i Uroda 0 Comments

Komórki macierzyste można uzyskać także z zębów. Procedura pobrania jest mniej inwazyjna niż ze szpiku

Komórki macierzyste z miazgi zęba to przyszłość stomatologii regeneracyjnej. Mogą być również wykorzystywane w onkologii, kardiologii, neurologii, a także ortopedii. Największa ich ilość znajduje się w mleczakach, można je jednak pozyskać także z zębów

Zdrowie i Uroda 0 Comments

Polacy stworzyli inteligentny opatrunek na odleżyny

Choć dzięki innowacyjnym lekom część chorób uważanych za nieuleczalne jest już oceniana jako przewlekłe, medycyna nie potrafiła poradzić sobie z problemem odleżyn. Mają je miliony osób na całym świecie. Naukowcy opracowali już

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź