Blaszka miażdżycowa – definicja, przyczyny, rozpoznanie i leczenie
Blaszka miażdżycowa jest przyczyną wielu schorzeń w obszarze układu sercowo-naczyniowego. Złogi, o których mowa, przylegają do ścian naczyń krwionośnych i są złożone m.in. z tłuszczy.
Czym jest blaszka miażdżycowa i jak powstaje?
Blaszka miażdżycowa – co to?
Pod pojęciem blaszki miażdżycowej należy rozumieć materiał przylegający do tętnic. W tym miejscu należy wskazać na:tłuszcze,cholesterol,wapń,tkankę łączną,komórki stanu zapalnego.
Nagromadzony materiał może doprowadzić do znacznego zwężenia tętnic i w konsekwencji – do znacznego ograniczenia lub całkowitego zablokowania przepływu krwi. W niektórych przypadkach może dojść do oderwania blaszki. W takiej sytuacji powstaje skrzep krwi, który może dodatkowo ograniczać światło naczynia krwionośnego.
Blaszka miażdżycowa a miażdżyca
Tętnica to elastyczne naczynie krwionośne, którego zadaniem jest dostarczanie bogatej w tlen krwi do poszczególnych organów. Śródbłonek tętnicy, czyli gładka wyściółka, gwarantuje swobodny przepływ, jednak w następstwie odkładania się blaszki miażdżycowej proces ten ulega istotnemu ograniczeniu. Jedną z konsekwencji gromadzenia się blaszki jest miażdżyca. W przebiegu choroby dochodzi do zwężenia światła tętnicy, która następnie traci swoją naturalną elastyczność.
Blaszka miażdżycowa może odkładać się w każdej tętnicy, jednak najbardziej narażone na ten proces są duże i średnie naczynia krwionośne – serca, kończyn górnych i dolnych, nerek, mózgu i miednicy. Nie jest to reakcja nagła, wywołana jednym konkretnym czynnikiem, a trwająca wiele lat.
Blaszka miażdżycowa – przyczyny powstawania
Jak wskazuje National Heart, Lung and Blood Institute, dokładna przyczyna odkładania się blaszki miażdżycowej nie jest znana. Jak wskazują naukowcy, jeden z możliwych powodów to wielokrotne uszkodzenia śródbłonka, konsekwencją których jest stan zapalny.
Wpływ na to mogą mieć zarówno czynniki genetyczne, jak i wynikające z prowadzonego stylu życia:
- nadciśnienie,
- otyłość,
- wysoki poziom cholesterolu,
- nałóg tytoniowy,
- choroby zapalne i autoimmunologiczne,
- wiek,
- płeć.
Blaszka miażdżycowa – objawy
Blaszka miażdżycowa gromadzi się przez wiele lat i większość osób nawet nie zdaje sobie sprawy z trwania tego procesu.
Wyraźne symptomy pojawiają się dopiero wtedy, gdy dojdzie do zwężenia światła tętnicy:
- ból w klatce piersiowej,
- uczucie zmęczenia,
- wzmożona potliwość,
- ból szczęki, brzucha, ramion.
Jeżeli blaszka wystąpi w obszarze naczynia doprowadzającego krew do mózgu, u chorego może wystąpić udar lub przemijający atak niedokrwienny.
Blaszka miażdżycowa – diagnostyka i leczenie
Podstawowym badaniem w przypadku podejrzenia wystąpienia choroby jest USG Dopplera. Pomocny okaże się też echokardiogram, TK i angiografia. Jeżeli nie doszło do znacznego ograniczenia światła tętnicy, leczenie ma charakter farmakologiczny i polega na przyjmowaniu leków obniżających poziom cholesterolu i ciśnienie krwi, a jeżeli zachodzi taka konieczność – także obniżających poziom cukru. W poważnych przypadkach konieczne jest leczenie chirurgiczne.
Dowiedz się więcej na stronie klinikamurano.com
Może to Ci się spodoba
Dzieci i wnuki palaczy obciążone genetycznie
Najnowsze badania wykazują, że palenie może mieć wpływ na zdrowie nie tylko dzieci, lecz także wnuków palacza. Zmiany w DNA są bowiem przenoszone nawet w trzeciej generacji. Palenie wpływa m.in. na odporność potomków.
Komórki macierzyste można uzyskać także z zębów. Procedura pobrania jest mniej inwazyjna niż ze szpiku
Komórki macierzyste z miazgi zęba to przyszłość stomatologii regeneracyjnej. Mogą być również wykorzystywane w onkologii, kardiologii, neurologii, a także ortopedii. Największa ich ilość znajduje się w mleczakach, można je jednak pozyskać także z zębów
Polacy stworzyli inteligentny opatrunek na odleżyny
Choć dzięki innowacyjnym lekom część chorób uważanych za nieuleczalne jest już oceniana jako przewlekłe, medycyna nie potrafiła poradzić sobie z problemem odleżyn. Mają je miliony osób na całym świecie. Naukowcy opracowali już
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!