Black Friday 2019 – co to jest i kiedy będzie?

Black Friday 2019 – co to jest i kiedy będzie?

Black Friday to dzień, w którym można kupując zaoszczędzić sporo pieniędzy i znaleźć w bardzo atrakcyjnych cenach prezenty świąteczne. W Stanach Zjednoczonych od lat tego dnia konsumenci wydają łącznie miliardy dolarów. W Polsce od niedawna również mamy do czynienia z tą tradycją.

Black Friday – najważniejszy handlowy dzień roku

W USA ten dzień stał się już dawno najważniejszym w całym roku w dziedzinie handlu i usług. To także data, od której de facto zaczynają się zakupy świąteczne, a Amerykanie na dobre zaczynają odczuwać atmosferę świąt. W Polsce już także mnóstwo sklepów i sieci handlowych przedstawia swoje oferty promocji na ten jeden szczególny dzień w roku lub cały „Czarny Tydzień”.

Kiedy jest Black Friday 2019?

Black Friday 2019 wypada 29 listopada. Wynika to z amerykańskiego kalendarza świąt. Jest to bowiem zawsze piątek przypadający po Święcie Dziękczynienia, które Amerykanie obchodzą zgodnie z tradycją w czwarty czwartek listopada. Dla nich zwykle „Czarny Piątek” jest częścią długiego weekendu, a zatem wiele osób ma tego dnia wolne, które może poświęcić na wizyty w sklepach. Te są zaś wówczas otwierane bardzo wcześnie rano i zamykane późno, nawet o północy, oferując najlepsze obniżki cen. Ludzie polujący na okazje nierzadko oczekują na otwarcie sklepów całymi godzinami, nawet spędzając przed nimi noce.

Dziś już na całym świecie tego dnia obserwuje się znaczący skok obrotów firm handlowych i usługowych w porównaniu ze zwykłym piątkiem. Podobnie będzie także w Czarny Piątek 2019.

Skąd wzięła się nazwa Black Friday?

Skąd wziął się Black Friday (Czarny Piątek)? Ta nazwa bezpośrednio nawiązuje do wydarzeń z 24 września 1869 roku, gdy w wyniku spekulacji na rynku złota cena tego surowca skoczyła do niespotykanego wcześniej poziomu. W odpowiedzi amerykański rząd podjął rynkową interwencję skupując złoto, co błyskawicznie obniżyło jego cenę. Ale jest i prostsze wytłumaczenie, dotyczące bezpośrednio sytuacji sklepów oferujących tego dnia swoje towary w promocjach. Dzięki atrakcyjnym ofertom cenowym rośnie sprzedaż produktów, a tradycyjnie w księgowości zyski zapisuje się kolorem czarnym, podczas gdy straty czerwonym. Black Friday 2019 to więc okazja również dla sieci handlowych, by zmienić swoją sytuację z „czerwonej” (straty) na „czarną” (zyski).

Najprawdopodobniej nazwy tej po raz pierwszy użyła w 1951 roku amerykańska gazeta „Factory Management and Maintenance”, która opisywała wówczas problem nadmiernej liczby zwolnień lekarskich branych przez Amerykanów na dzień przypadający po Święcie Dziękczynienia, by mieć więcej dni wolnego.

Black Friday dla gospodarki

Czarny Piątek 2019 to dobra okazja, by w atrakcyjnych cenach znaleźć towary, które zwykle kosztują więcej. Do najpopularniejszych produktów kupowanych tego dnia należą ubrania, gadżety elektroniczne czy kosmetyki. Nic dziwnego, że ludzie korzystają z promocji, chcąc kupić je taniej. Ale Black Friday to dzień ważny nie tylko dla poszczególnych konsumentów. Taki skokowy wzrost obrotów sklepów w ciągu jednego dnia ma bowiem bardzo realny wpływ na gospodarkę, zwłaszcza taką, której wzrost tak mocno opiera się o konsumpcję, jak polska.

W 2019 roku ten szczególny i dla kupujących, i dla polskiej gospodarki dzień przypadnie 29 listopada.

Kody rabatowe z okazji Black Friday znajdziesz na stronie KUPLIO.pl

Previous Rodzaje implantów zębowych
Next O kosmetykach mineralnych

Może to Ci się spodoba

Moda i Styl 0 Comments

Mąż podpowiada mi, jak mam się ubrać. Czasem biorę sobie te rady do serca

Prezenterka chętnie robi odzieżowe zakupy razem z mężem. Podziwia jego wyczucie stylu i często korzysta z jego porad. Radzi się go nie tylko w sklepie, lecz także przed wyjściem z domu, gdy ma na sobie wybraną

Moda i Styl 0 Comments

Stylowy mężczyzna powinien mieć przynajmniej jedną porządną parę butów na formalne okazje i drugą na mniej oficjalne

W zestawach formalnych najbardziej pożądana jest czerń i klasyczny wzór. Wszelkie aplikacje, zadarte noski, dodatkowe rozcięcia czy zabawa formą sprawiają, że buty stają się mniej eleganckie i mogą się przeterminować wraz z przemijającą

Moda i Styl 0 Comments

Lata 20. XX wieku, geometryczne linie i motywy Chanel w najnowszej kolekcji Łukasza Verry

Łukasz Verra udowodnia, że moda to nie tylko ubrania, lecz także rodzaj sztuki. Kreacje sygnowane nazwiskiem młodego projektanta są odważne i ekstrawaganckie. Najnowsza ręcznie wykonana kolekcja „VERRA INFINITY 2017” jest swoistą zabawą

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź